29 Temmuz 2005 01:00

Mücadeleyi birleştirmek
   tarihsel bir görevdir

TÜMTİS ve Petrol-İş yaptıkları açıklamalarla özelleştirmeye karşı verilen mücadelelerin birleştirilmesi talebini dile getirdiler. Konfederasyonlara çağrı yapan sendikacılar "Bu onların birer emek örgütü olmaları nedeniyle tarihsel görevleridir" dediler.

Paylaş
TÜMTİS Genel Başkanı Sabri Topçu ve Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın yaptıkları açıklamalarla özelleştirmeye karşı verilen mücadelelerin birleşmesi talebini dile getirdiler. Konfederasyonlara da bu yönde çağrı yapan sendikacılar, "Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız" dediler. Sabri Topçu, AKP Hükümeti'nin stratejik önemi bulunan kurumları hızla özelleştirerek emekçilerin, çocukların ve ülkenin geleceğini sattığını belirtti. Sendikaların özelleştirmeye karşı verdiği mücadelenin birbirinden kopuk olması nedeniyle başarıya ulaşamadığını kaydeden Topçu, bu durumun saldıranlara cesaret verdiğini vurguladı.

Birleşme talebi Özelleştirmeye karşı mücadele veren işletmelerin, aynı saldırıya uğrayan diğer işletmeleri de sahiplendiğini ifade eden Topçu, mücadelenin birleştirilmesi isteğinin giderek genelleştiğini kaydetti. Topçu, özelleştirmeler olmak üzere, işten atmalar, sendikalaşma önündeki engeller, esnek çalışma ve düşük ücret gibi dayatmalara karşı mücadelenin olgunlaştığını belirtti. Topçu şunları vurguladı: "Tüm konfederasyonlar farklılıklarını bir tarafa iterek ortak mücadeleyi, genel grev dahil en etkin eylemlere hazırlamakla yükümlüdür. Bu onların birer emek örgütü olmaları nedeniyle tarihsel görevleridir. Demokrasinin ülkemizde yerleşmesinin yolu da buradan geçmektedir. Bu görevden kaçınanlar işçi sınıfına ve halka bir gün hesap verecektir. Konfederasyonumuz Türk-İş, Başkanlar Kurulu'nu acilen toplayarak saldırılara karşı mücadele kararları almalıdır. TÜMTİS olarak bu mücadelede üzerimize düşen görevi üstlenmeye hazır olduğumuzu bir kez daha belirtiyorum."

Toplumsal direniş cephesi Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın da yaptığı açıklamada "Özelleştirmelere karşı toplumsal direniş cephesi oluşturacağız" dedi. Petkim'i, TÜPRAŞ'ı, Telekom'u, THY'yi, Erdemir'i, Seydişehir Alüminyum'u apar topar elden çıkartmak isteyenlerle, limanlara göz dikenlerin aynı kesim olduğunu kaydeden Öztaşkın, "Tüm dünyayı özel şirketlerin cenneti haline getirmek isteyen, bunun için komşularımızı işgal etmekten çekinmeyen, Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren, halkları birbirine kırdıran, toplumun çıkarlarını gözetmeyenler, Türkiye'nin yüz akı bütün tesislerini haraç mezat elden çıkartmaya çalışıyorlar" dedi.

'Sessiz kalmayacağız' Buna karşı işçilerin sessiz kalmayacağını ifade eden Öztaşkın şöyle devam etti: "Artık ateş sadece düştüğü yeri yakmayacak. Bundan sonra tüm özelleştirmecilerin karşına hukuk kurumlarıyla, yargı kararlarıyla, sendikaların ortak eylem ve mücadele birlikleriyle, toplumun ezilen ve mağdur edilen tüm kesimleriyle birlikte karşı çıkacağız. Tüpraş'ın, Petkim'in, Telekom'un, THY'nin, Erdemir'in, Seydişehir Alüminyum'un kaderi neyse, limanların da kaderi o olacak. Hep birlikte, el ele vererek ülkemizin en kârlı, en verimli, en büyük tesislerine ister yerli ister yabancı birilerinin el koymasını engelleyeceğiz. Petrol-İş Sendikası, özelleştirmelere karşı tek tek işyerlerinde değil, ülke çapında bir müdafaa yürütülmesi için elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır."

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Protokolü imzalamak Kıbrıs'ı vermek demek

SONRAKİ HABER

Avrupa Birliği, Google'a 1,49 milyar avro para cezası verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa