Fotoğraf: Evrensel

Binlerce müdüre SÜRGÜN!

Eğitim Sen, AKP'nin eğitimdeki siyasi kadrolaşma harekatının boyutlarını gözler önüne serdi. MEB Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile binlerce müdüre sürgün yolu gösteriliyor.

AKP'nin neredeyse en yoğun olarak kadrolaştığı eğitim alanında, müdürler sürgün edilmeye başlandı. MEB Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile, Türkiye çapında 4 bine yakın müdürün yeri değiştiriliyor. Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, zorla yeri değiştirilen müdürlerin yerine AKP yandaşlarının geçirildiğini söyledi. Dinçer dün düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) çıkardığı Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Türkiye'de sayıları 4 bini bulan müdürün, "bulundukları yeri kanıksadıkları" gerekçesiyle, rotasyon adı altında sürgün edildiğini dile getirdi. Bu yönetmeliğe bağlı olarak çıkarılan 2004/91 sayılı genelgeye göre, müdürlerin yerlerinin değiştirilmesinde, "sicil notu ortalaması, ödül ve ceza durumları, bireysel gelişimleri, sosyal ve kültürel etkinlikleri, okul çevre iletişimleri, LGS, ÖSS'deki başarı durumları, gözlem ve denetim raporları" gibi kıstaslara bakılması gerektiğini kaydeden Dinçer, genelgenin hiçe sayıldığını söyledi.

İl dışına sürgün Ankara'da 250 müdürün yerinin değiştiğini belirten Dinçer, bunlardan anadolu lisesi müdürü olan 25'inin il dışına gönderildiğine dikkat çekti. Dinçer, sürgün edilen müdürlerin çoğunluğunun emekli olacağına işaret ederek, bunların yerine AKP yandaşlarının getirileceği uyarısında bulundu. Buna örnek olarak Konya'da gerçekleştirilen atamaları örnek gösteren Dinçer, bu ilde 233 yeni müdür ataması yapıldığını, bunlardan yalnızca birinin Eğitim Sen, yarıdan fazlasının Eğitim-Bir-Sen üyesi olduğunu belirtti. Cihanbeyli ilçesinde okul müdürlüğü için sadece bir başvuru yapıldığını ancak başvuruyu yapanın Eğitim Sen üyesi olması nedeniyle atanmadığını söyleyen Dinçer, 3 Türkçe, 14 Matematik, 1 Sosyal Bilgiler öğretmeni müdür olarak atanırken, 53 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeninin müdür olarak atandığına dikkat çekti.

'Müdürü çalışanlar seçsin' Müdürlerin, önceden belirlenmiş demokratik esaslara göre seçimle belirlenmesini öneren Dinçer, müdürleri çalışanların 4+4 yıl esasına göre seçmesini, bu süreçte başarısız olanların öğretmenliğe döndürülmesini, başarılı olanların bir üst göreve getirilmesini savunduklarını söyledi. MEB ve YÖK'e, ÖSS'de, OKS'de sıfır alan öğrencilerin, lisede sınıfta kalan 450 bin öğrencinin durumunun araştırılması ve çözüm bulunması için ortak komisyon kurma önerisi yapan Dinçer, AKP'yi, kadrolaşma ve yandaşlarını kayıracak işler yapmaktan vazgeçip eğitimin sorunlarına ayna tutmaya çağırdı.

www.evrensel.net