29 Temmuz 2005 01:00

Ucuz sigaraya zam gelecek

Maliye Bakanlığı'nın sigaradaki yeni vergi düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Şark tipi tütün kullanım oranına göre belirlenen vergi sistemi kaldırıldı.

Paylaş
Maliye Bakanlığı'nın sigaradaki yeni vergi düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Şark tipi tütün kullanım oranına göre belirlenen vergi sistemi kaldırıldı. Sigaradan alınacak ÖTV yüzde 58'e yükseltildi. Adet başına alınacak vergi de 6 Ykr (60 bin TL) olarak belirlendi. Ucuz sigaralara en az 500 bin lira zam gelmesi beklenirken, pahalı sigaranın vergi yükü azaltıldı. Daha önceki sistemde sigaradan alınan vergi, kullanılan şark tipi tütün oranına göre belirleniyordu. Resmi Gazete'de yayınlanan yeni düzenleme uyarınca sigaradan maktu ve nispi olmak üzere iki çeşit vergi alınacak. Tütün içeren sigaralar, purolar, sigaralar, içilen tütün, enfiye ve çiğnemeye mahsus tütünde ÖTV oranı yüzde 58 olarak belirlendi. Ayrıca söz konusu ürünlerde tane başına da 6 Ykr maktu vergi alınacak. Sigaradan alınan ÖTV tutarının ve maktu verginin artırılmasının özellikle düşük fiyat grubundaki sigaraları etkilemesi bekleniyor. Düzenlemeye göre bir paket sigaradan alınacak olan sadece maktu vergi 1.2 YTL seviyesinde olacak. Bunun üzerine ÖTV de eklendiğinde, fiyatları 1.5 YTL seviyesinde olan sigaralara zam gelmesi kaçınılmaz görünüyor. Sigaraların fiyatlarının en az 2 milyon liraya çıkması bekleniyor.

Pahalı sigaraya vergi azalıyor Yeni uygulama pahalı sigaralarda ise vergi yükünün azalmasına yol açıyor. Örneğin 3 milyon 750 bin liradan satılan ve yüzde 33'ten az Şark tipi tütün içeren sigaranın önceki uygulamaya göre 2 milyon 400 bin lira olan paket başına özel tüketim vergisi yeni uygulamayla 2 milyon 175 bin liraya kadar düşüyor.
BİR YIL SONRA DEĞİŞTİRİLDİ Maliye Bakanlığı'nın 10 ağustos 2004 itibariyle değiştirdiği vergi sisteminde, sigaralar içinde kullanılan şark tipi tütün oranına göre vergilendirilmişti. Buna göre sigaralardan, içerdiği tütünün içindeki şark tipi tütün oranı yüzde 0 ila yüzde 24 arasında olanlardan paket başına 1 milyon TL, yüzde 25 ile yüzde 49 arasında olanlardan 600 bin TL, yüzde 50 ile yüzde 74 arasında olanlardan 450 bin TL, yüzde 75 ile yüzde 100 arasında olanlardan ise 350 bin TL maktu vergi alınıyordu. 30 Ağustostan itibaren yapılan yeni düzenlemede ise dört olarak belirlenen grup sayısı üçe indirildi, ardından da uygulanan ÖTV tutarları yüzde 7.4 ile 49.8 arasında değişen oranlarda artırılmıştı. En son düzenlemede, Marlboro, Parlament, Tekel 2000 ve Camel gibi üst fiyat grubunda bulunan ve içeriğindeki şark tipi tütün oranı yüzde 33'e kadar olan sigaralardan 1 milyon 350 bin ÖTV, sigara başına da 50 bin lira maktu vergi alınıyordu. Şark tipi tütün oranı yüzde 34 ile yüzde 66 arasında olan Winston, LM, Murattı ve Tekel 2001 gibi sigaraların ÖTV'si de 800 bin lira seviyesindeydi.

ÖNCEKİ HABER

Güvenli el, "yerli sermaye" değil, kamu

SONRAKİ HABER

What will happen if severance pay is transferred to a fund?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa