23 Temmuz 2005 21:00

Polise 'öldür' emri

Londra'da "şüpheli" görülen bir kişinin başına 5 kurşun sıkılarak öldürülmesi, İngiliz polisine gizli bir öldürme emri verildiğini de ortaya çıkardı.

Paylaş
Londra'da "şüpheli" görülen bir kişinin başına 5 kurşun sıkılarak öldürülmesi, İngiliz polisine gizli bir öldürme emri verildiğini de ortaya çıkardı. Financial Times gazetesinin haberine göre, polis ve istihbarat yetkililerine verilen emirde, "şüphelinin bomba taşıması ihtimaline karşı, başından vurulması" tavsiye ediliyor. Cuma sabahı bir metro vagonunda yaşanan yargısız infaz da, bu şekilde gerçekleştirilmişti. Daha sonra, öldürülen "Asyalı görünümlü" kişinin, perşembe günkü bombalı saldırılarla alakası olmadığı saptanmış ve polis "özür" dilemişti. Katledilen kişinin kimliğinin halen açıklanmaması da, skandalı başka bir boyuta taşıyor.

Medyanın çelişkisi Bu arada İngiliz haber kanalı SKY TV, Stockwell metro istasyonunda polis tarafından öldürülen kişinin, ulaşım sistemine saldırı girişiminde bulunan 4 bombacıdan biri olmadığını duyurdu. SKY TV, daha önce, öldürülen kişinin "intihar bombacısı" olduğunu öne sürmüştü. Diğer yandan, Londra'daki son saldırıları da üstlenen El Kaide'ye bağlı Ebu Hafs El Masri Tugayları; İtalya, Hollanda ve Danimarka'da da saldırılar düzenleyeceğini açıkladı. Örgüt, internetteki bildirisinde, "Saldırılarımız, Allah'ın düşmanları için birer cehennem olacak" ifadesini kullandı. Yeni hedeflerinin Roma, Amsterdam ve Kopenhag olacağını ilan eden örgüt, bu ülke askerlerinin Irak'ta Amerikalılara ve İngilizlere uşaklık ettiğini kaydetti.

ÖNCEKİ HABER

'Tek çözüm yolu işçi iktidarı'

SONRAKİ HABER

TBMM’den patrona kıyak, çiftçiye yüksek faizli borç yapılandırma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa