Fotoğraf: AA

Son hedef Mısır oldu

Londra'daki kanlı saldırılardan iki hafta sonra, bu kez Mısır'ın turistik beldeleri hedef alındı. İki bölgedeki bombalı saldırılarda 83 kişi öldü.

Londra'da düzenlenen ve 60'a yakın insanın öldüğü bombalı saldırılardan iki hafta sonra, Mısır'ın Şarm El Şeyh ve Naama Körfezi sayfiye beldeleri art arda meydana gelen saldırılara sarsıldı. İkisi bomba yüklü araçla düzenlenen 3 ayrı saldırıda 83 kişi öldü, 200'e yakın kişi de yaralandı. Saldırılarda 7 bombanın kullanıldığı ortaya çıktı. Önceki gece yarısı meydana gelen patlamalarda yaralanlardan 23'ünün durumunun ağır olduğu belirtiliyor.Turist olan 28 yaralının içinde bir Türk vatandaşı da olduğu söyleniyor. Mısır hükümeti, ölenlerden 7'sinin, yaralılardan ise 20'sinin yabancı turist olduğunu açıkladı. Turizm Bakanlığı yetkilisi Hala El Hatib'in verdiği bilgiye göre, saldırılarda bir Çek ve bir İtalyan'ın dışında ölen diğer 5 kişinin uyrukları henüz belirlenmedi. Sözcü, yabancı yaralılar arasında ise 9 İtalyan, 5 Suudi, 3 İngiliz, 1 Rus, 1 Ukraynalı ve 1 İsralli Arap bulunduğunu söyledi.

Otel yerle bir oldu Bombalı araçlardan birinin Naama Körfezi'ndeki dört yıldızlı Ghazala Garden Oteli'nin önünde, diğerinin Şarm El Şeyh'teki eski pazarda patladığını söyleyen Güney Sina eyaleti valisi Mustafa Afifi, Naama Körfezi girişindeki bir araç parkında da, bavuldaki patlayıcıların infilak ettiğini belirtti. Korkunç patlamada Ghazala Garden Oteli tamamen yıkıldı. Bombalı saldırıları, El Kaide örgütüne bağlı bir grup üstlendi. Bir internet sitesindeki açıklamada, "El Kaide'nin Ortadoğu ve Mısır Grubu"nun saldırıların sorumluluğunu üstlendiği belirtildi. Geçen yıl ekim ayında da, Sina Yarımadası'nda İsrailli turistlerin uğrak yeri Taba ve Ras Şitan bölgelerindeki otelleri hedef alan patlamalarda 34 kişi ölmüştü. Saldırılar; BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile ABD, Rusya, İran, Filistin ve Avrupa Birliği başta olmak üzere birçok ülke ve uluslararası kuruluş tarafından kınandı. Mısır'da 1990'lı yıllardan itibaren düzenlenen çok sayıda saldırıda 100'den fazla Batılı ve İsrailli turist ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

www.evrensel.net