17 Temmuz 2005 01:00

Yargıtay: Temizlik taşerona
   devredilemez

Yeni Belediye Yasası, özelleştirme ve taşeronlaştırmaya en geniş olanağı tanıyan hükümlerle donatılırken Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, temizlik ve çöp gibi hizmetlerin belediyelerin asıl işi olduğuna ve taşerona devredilemeyeceğine karar verdi.

Paylaş
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, temizlik ve çöpün belediyelerin asıl işi olduğuna ve taşerona devredilemeyeceğine karar verdi. Yeni Belediye Yasası, özelleştirme ve taşeronlaştırmaya en geniş olanağı tanıyan hükümlerle donatılırken ve birçok belediye başkanı, halka hizmeti ihaleler yoluyla taşerona devretme yolunu seçerken; Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, temizlik ve çöp gibi hizmetlerin belediyelerin asıl işi olduğuna, ve taşerona devredilemeyeceğine karar verdi. Yargıtay, kararında; belediyeler ile taşeronlar arasında imzalanan sözleşmelerin de geçersiz olduğuna hükmetti. Mersin Akdeniz Belediyesi'nin temizlik işlerini yürüten Ceysan A.Ş.'de çalışan 70 işçinin 2004 Aralık ayında iş akitleri sona erdirilerek işten çıkarılmışlardı. Mersin Akdeniz Belediyesi bünyesinde çalışan ve taşeron işçisi olarak kayıtlı görünen işçiler, taşeronun ihale süresinin bitmesi iddiası ile işten atılmışlardı. Birçok eylem ve etkinlik yapan işçiler, belediyenin kadrolu işçileri ile aynı işi yaptıkları halde taşeron işçisi olarak göründüklerini belirtmişlerdi. İşçiler, eylemlerinin yanı sıra hukuk mücadelesi de başlatarak Akdeniz Belediyesi ve taşeron firma Ceysan A.Ş. hakkında dava açmışlardı. Açılan davada, işçilerin yaptığı işin kamu işi olduğu ve belediyenin sorumluğunda olduğu, ayrıca taşeron firmadan alt işverenden üst işverenin sorumlu olduğu ve asıl işverenin belediye olduğu belirtilmişti. İşçiler adına dava açan avukat Fahri Gül, Mersin İş Mahkemesi'nden işten atılma feshinin geçersizliğine, işçilerin işe iadelerinin kararını talep etmişti. Avukat Gül, işçiler adına hem Ceysan A.Ş. taşeronuna hem de Akdeniz Belediye Başkanlığı'na dava açmıştı.

İşçiler haklı bulundu İşçilerin açtığı davada işçilerin şikayetlerini dinleyen Mersin İş Mahkemesi 28 Mart'ta işten atılan işçilerin Ceysan A.Ş. tarafından işe yeniden alınmasını, işçilerin tazminat ve işsiz kaldıkları süre içerisindeki maaşlarının ana işveren olan Akdeniz Belediyesi ile Ceysan AŞ. tarafından ödenmesine karar verdi. Mahkeme, işçilerin Akdeniz Belediyesi aleyhine açtıkları işe iade davasını ise reddetti.

Karara itiraz edildi Dava dosyası, Akdeniz Belediyesi ve Ceysan A.Ş. tarafından temyiz edildi. Davayı ele alan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi ise yerel mahkemenin şirket hakkındaki kararını bozarken ana işveren olarak gördüğü Akdeniz Belediyesi'nin sorumluluklarını artırdı.

Yargıtay: Temizlik ve çöp belediyenin asli işidir Yargıtay 9. Hukuk Dairesi kararında şöyle dedi: "Temizlik ve çöp nakli işi belediyenin asıl işlerindendir. Belediyenin asıl işlerinden olan temizlik hizmeti işini 4857 Sayılı İş Kanunu'nun 2/6-7 maddesi uyarınca taşeronlara devretmesi mümkün olmadığından bu tür taşeronluk sözleşmeleri geçerli sayılmayacağından davalı belediyenin işe iade ve sonuçları yönünde sorumlu tutulması gerekir. Bu nedenle mahkemenin Belediye aleyhine açılan davayı işe iade yönünde reddetmesi doğru olmadığı gibi taşeron Ceysan A.Ş. aleyhine açılan davanın reddi gerekirken kabulü hatalıdır."

Karar: Feshin geçersizliğine, işçilerin işe iadesine Yargıtay karar sonuç kısmında işçilerin iş akitlerinin feshinin geçersizliğine, işçilerin belediye tarafından işe iadelerine, davalı Ceysan A.Ş. Aleyhine açılan davanın reddine karar verdi. İşçiler, yasal süre içerisinde başvurup belediye tarafından işe alındıklarında 4 aylık brüt ücret alacaklar. İşçiler işe başlatılmadıkları durumda 4 aylık brüt ücret yani toplam 8 aylık brüt ücret tutarında tazminat alacaklar.

src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Facia geliyorum dedi Antalya'nın Alanya ilçesinde, çoğunluğunu yerli turistlerin oluşturduğu kafileyle mehtap turu düzenleyen 100 kişilik tur teknesi, Alanya Balıkçı Barınağı civarında battı. Fazla yolcu aldığı için battığı belirtilen teknedeki 4 kişi öldü, 2'si ağır 90 kişi yaralandı. Ayrıca, ikisi bebek ve biri kadın olmak üzere üç kişinin de kayıp olduğu bildirildi. Kazada yaşamını yitirenlerin isimlerinin Gülnaz Aslan (30), Nesrin Aslan (13), Veli Tuncer ve Yıldız Aktaş (30) olduğu tespit edildi. Tur teknesini kullanan Hüseyin Ayan'ın yeterlilik belgesine sahip olmadığı öğrenildi. Kaza, Alanya iskelesi yakınlarında gece saat 01.00 sıralarında meydana geldi. Alanya Limanı'nda günübirlik tur düzenleyen Paradies adlı tekne, saat 01.00 sıralarında denize açıldı. Açılmasından 10 dakika sonra deniz dibindeki kayaya çarptığı belirtilen tekne, su alarak batmaya başladı. Teknenin kısa sürede batması sonucunda çok sayıda yolcu denize düştü. Yolcuların büyük çoğunluğu yüzerek 20 metre mesafedeki mendireğe çıkarak kurtulurken, bazı yolcular, çevredeki vatandaşların ve diğer tur teknelerinin yardımıyla denizden çıkarıldı. Batan tekneden kurtulan bazı yolcular, teknenin, kapasitesinden fazla yolcu aldığını, 60 veya 80 kişi kapasiteli teknede yaklaşık 150 kişi bulunduğunu ve bu nedenle dip kısmının denize daha fazla batması sonucunda kayaya çarptığını söylediler. Alanya Kaymakamı Günhan Sarıkaya, yaptıkları inceleme sonucu teknenin herhangi bir çarpmaya maruz kalmadığını, aşırı yük ve ağırlıktan dolayı miço girişleri ve tahliye deliklerinden su aldığını tespit ettiklerini söyledi. Sarıkaya, "Tek şansımız kazanın mendireğe yakın bir noktada olmasıdır. Eğer 100-200 metre açıkta olsa, facianın boyutu daha büyük olabilirdi" şeklinde konuştu. Sarıkaya, teknelerin neden denetlenmediği sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Bütün bu riskleri biliyorduk ve kendilerini uyarıyorduk. Bu kaza da, daha öne uyardığımız sebeplerin birinden dolayı meydana geldi." Kaymakam Sarıkaya, olayla ilgili 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Minibüste patlama: 4 ölü

SONRAKİ HABER

Soyer, İzmir İnsan Hakları Başkenti vizyon belgesini imzaladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa