13 Temmuz 2005 01:00

Bombalar orduya mı ait?

İngiltere Başbakanı'nın, Londra saldırılarına ilişkin resmi soruşturma açılmasını reddetmesinden sonra yeni bir 'tuhaf gelişme' yaşandı. Bir Fransız uzman, bombaların muhtemelen askeri mühimmat olduğunu söyledi.

Paylaş
Fransa'nın "Terörle Mücadele-Eşgüdüm Birimi" Müdürü Christophe Chaboud, Londra'daki 7 Temmuz saldırılarında kullanılan bombaların "muhtemelen askeri mühimmat" olduğunu belirterek, yeni soru işaretleri yarattı. Londra'da İngiliz terör uzmanlarıyla görüşen Chaboud, Le Monde gazetesine açıklamasında, "Bombaların yapısı, askeri mühimmata benziyor, bu da çok kaygı verici" dedi. Terör hücrelerinin daha çok ev yapımı kimyasal silah ürettiklerini hatırlatan Fransız uzman, metro trenleri ve iki katlı otobüse yerleştirilen bombaların koltuk altlarına konulduğunun anlaşıldığını, ölen ve yaralananların uzuvlarında, bilhassa bacak yaralarında bunun anlaşıldığını anlattı. İngiliz polisi, üç metro treni ile iki katlı belediye otobüsüne yerleştirilen bombaların her birinin 4,5 kiloya yakın olduğunu saptadı. Fransız uzman, Londra'da kullanılan terör bombalarının ağır değil fakat çok etkili olduklarını kaydetti. Ordu silahlarının "kaçakçılık yollarıyla örneğin Balkanlar'dan sağlanabileceğini" hatırlatan Fransız uzman, "İkinci yol ordunun içinden gizlice elde etmektir" dedi.

Yeni terör yasası Bu arada İngiltere Başbakanı Tony Blair, "terör şüphelisi" olarak görülen kişilere karşı daha baskıcı yasalar çıkarılması için düğmeye bastı. Blair, önceki gün parlamentoda yaptığı konuşmada, yeni Anti-Terör Yasası'nın bu yıl sonlarına doğru sunulacağını söyledi. ABD Başkanı George W. Bush da, "teröristlerin kitle imha silahı elde etmesini önlemek ve bilgi paylaşmak için müttefiklerle işbirliği içinde olduklarını" söyledi. Londra saldırısının "ABD'yi korkutmayı hedeflediğini" iddia eden Bush, "Mükemmel güvenlik diye birşey yok. Ülkemizdeki önlemleri gözden geçiriyoruz" dedi. İngiliz İşçi Partisi'ndeki muhalif bir grup milletvekilinin, hükümetin Irak'taki işgali sürdürme politikasına karşı bayrak açacağı da belirtildi. Financial Times gazetesi, milletvekillerinin, "bir noktadan sonra, Irak işgaliyle ilgili bir tartışma başlatılmasını isteyeceklerini" yazdı. Milletvekili John McDonnell, "Bir adım geri atıp, bu noktaya nasıl geldiğimizi tartışmamız gerek. Konu sadece kısa vadede Irak ve Ortadoğu değil, ancak Irak'ın bu duruma nasıl bir katkı sağladığı" dedi.

Amerikan askerlerine yasak Diğer yandan ABD, İngiltere topraklarında bulunan 12 bin havacısının, Londra'ya gitmesini yasakladı. Cuma günü, yani saldırılardan bir gün sonra yayınlanan talimatta, üst düzey komutanların dahi Londra'ya gitmek için izin alması gerektiği belirtildi. Bombalı saldırıları düzenleyenlerin kimliğinin ortaya çıkarılması için yürütülen çalışmalarda ise gelişme kaydedildiği bildirildi. The Times gazetesinin haberinde, bombalardan birinin patladığı otobüste ölen bir kişinin, bombayı yerleştiren eylemci olduğunun sanıldığı belirtildi. Polis, saldırılarla bağlantılı olarak Kuzey İngiltere'de 5 evde arama yaptı. Operasyonda gözaltına alınan olmadı.

Ölü sayısı artıyor Perşembe günü düzenlenen saldırılarda ölenlerin sayısı ise, 52'ye yükseldi. Scotland Yard'dan yapılan açıklamada, saldırılarda 52 kişinin öldüğü, yaralı sayısının 700 olduğu belirtildi. Açıklamada, 62 kişinin hastanede bulunduğu, bunlardan 15'inin durumunun kritik olduğu kaydedildi. Ölü sayısının 80'e kadar çıkacağı tahmin ediliyor.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Bilanço 100 bin ölü

SONRAKİ HABER

İstanbul Newroz'u için halk Bakırköy'de toplanmaya başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa