09 Temmuz 2005 01:00

Toprakta 'işgalci' var

Ellerinden alınan topraklar için mücadele eden Aslanoğlu köylülerine Cumhurbaşkanlığı'ndan yanıt geldi. Cumhurbaşkanlığı hazine arazilerini üzerine geçiren toprak sahibini işgalci olarak nitelendirdi.

Paylaş
Yıllardır sürdükleri hazine arazilerinin ağa tarafından ellerinden alınmasına karşı mücadele eden Aslanoğlu köylülerine Cumhurbaşkanlığı'ndan cevap geldi. Cumhurbaşkanlığı Aslanoğlu köylülerine verdiği cevapta hazine arazilerine el koyan ağayı "işgalci" olarak niteleyerek Diyarbakır Defterdarlığı'nın durumu bir an önce tespit etmesini istedi. Aslanoğlu köylüleri Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Maliye Bakanlığı'na bir dilekçeyle başvuruda bulunarak 60 bin dönüm araziye sahip köy ağasının 4070 sayılı yasaya göre satılığa çıkarılan 10 bin dönümlük hazine arazisine de sahip çıktığını belirtip arazilerin aynı fiyata kendilerine satılmasını talep etmişti. Cumhurbaşkanlığı ise geçtiğimiz günlerde Diyarbakır Defterdarlığı'na gönderdiği yazıda "Taşınmazın işgalciler tarafından 4070 sayılı yasaya göre verilen satın alma dilekçeleri ile ilgili inceleme yapılmak üzere Diyarbakır Defterdarlık elemanı istenmiş olup denetim elemanı tarafından yapılacak inceleme sonucunda hazırlanan rapor doğrultusunda gerekli işlemler yapılacaktır" dendi.

'Çalışmalar başlatılmalı' Bismil Kaymakamlığı tarafından kendilerine iletilen Cumhurbaşkanlığı'nın cevabını değerlendiren Aslanoğlu köylülerinden Abdullah Kahraman defterdarlık elemanının biran önce çalışmalara başlayıp mağduriyetlerini tespit etmesini ve köye bağlı hazine arazilerinin köylülere satışının gerçekleştirilmesini istedi. Abdullah Kahraman mevcut hazine arazilerinin ağa tarafından işgal edildiğini belirterek "Buna karşı dava açtık. İlk duruşmamız 29 Temmuz'da görülecek. Mahkeme devam ettiği sürece de bu toprakları biz süreceğiz. Eylül ayında Tüm Köy-Sen genel başkanı Şevki Konur ile birlikte tarlalara çadır kurup sürmeye başlayacağız. O topraklar bizim hakkımız. 60 bin dönüm arazisi olan ağanın değil" dedi. Toprak mücadelesinde kararlı olduklarını vurgulayan Kahraman "Sonunda ölüm bile olsa bu davadan vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

İçme suyuna foseptik karışmış

SONRAKİ HABER

Hukuk mezunlarına sınav geliyor: Sorun sınavla çözülmez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa