Altın Karagöz Halk Dansları
   Yarışması başlıyor

44. Uluslararası Bursa Festivali konser programları Fransız Soprano Emma Shapplin'in muhteşem gecesiyle sona ererken, Bursa'yı şimdi de 19. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması heyecanı sardı.

44. Uluslararası Bursa Festivali konser programları Fransız Soprano Emma Shapplin'in muhteşem gecesiyle sona ererken, Bursa'yı şimdi de 19. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması heyecanı sardı. 7-12 Temmuz tarihleri arasında 19 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilecek halk dansları yarışması, farklı kültürleri bir araya getiriyor. Folklorik danslar aracılığıyla dünya barışına katkı sağlanmasını hedefleyen Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması, farklı ülkelerden ve farklı kıtalardan yüzlerce dansçının, yerel tınıları eşliğindeki yöresel figürlerini 6 gün boyunca Bursalılarla buluşturacak.

Pek çok ülke geldi Dünya halk dansları festival programında da yer alan Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması'na bu yıl; Azerbaycan, Bangladeş, Bosna Hersek, Bulgaristan, Estonya, Fransa, Gürcistan, Güney Kore, Litvanya, Makedonya, Mısır, Polonya, Rusya Federasyonu Balkarya Cumhuriyeti, Slovakya, Tayvan, Hindistan, KKTC, Yakutistan ve Yunanistan ekipleri katılıyor. Bu yıl, Hindistan 15, Fransa ve Balkarya Cumhuriyeti'de 10 yıl aranın ardından Altın Karagöz'de sahne alıyor. Estonya ve Tayvan ise 19. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması'na bu yıl ilk kez katılıyor. Yarışma jürisi ise yine Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Turan'ın başkanlığında ve konusunda deneyimli uluslararası uzmanlardan oluşuyor. Jüride; Amerika'dan Helene Eriksen, Macaristan'dan DR. Laszlo Felfoldi, Norveç'ten Prof. Egil Bakka, Polonya'dan Lech Leszczynski ve Mısır'dan Dr. Nelly Ramzy yer alıyor.

www.evrensel.net