08 Temmuz 2005 01:00

Birkaç genç yola çıkar...

Artık yaz aylarının vazgeçilmez 'fenomen'lerinden birisi haline gelen 'gençlik korku'larına bir yenisi de bugün ekleniyor. Hollywood tarafından onlarca benzeri çekilen filmin klişeleri yine benzer.

PaylaşMumya Evi Orijinal Adı: House of Wax Yönetmen: Jaume Collet-Serra Oyuncular: Elisha Cuthbert, Chad Michael Murray, Paris Hilton, Jared Padalecki, Jon Abrahams, Brian Van Holt, Emma Lung, Damon Herriman, Brian Van Holt Senaryo: Chad Hayes, Carey Hayes Müzik: John Ottman Yapım: 2003, ABD, Avustralya Tür: Gerilim / Korku Süre: 113 dk.


Artık yaz aylarının vazgeçilmez 'fenomen'lerinden birisi haline gelen 'gençlik korku'larına bir yenisi de bugün ekleniyor. Hollywood tarafından onlarca benzeri çekilen filmin klişeleri yine benzer. Bir grup genç, eğlenmek için bir yere giderler; ya gittikleri yer, ya da yolda durakladıkları bir mekan gerekli 'ürkütücü' özelliklere sahiptir; önce en sevimsizler, çok meraklılar, zengin züpbeler teker teker esrarengiz bir şekilde ölür; sona da muhtemelen esas kız kalır. Kötü yaratığı ortadan kaldırmak her zaman onun görevidir. Bugün gösterime giren "Mumya Evi"nin kahramanları da hedeflerine varamayıp 'haritada bile olmayan bir yerde' kalmak zorunda kalıyorlar. Her tarafı ortalama Amerikan izleyicisine hitap eden klişelerle dolu bir film olsa da fikir parlak. Mumya. Yılın üniversiteler arası en büyük futbol şampiyonasına gitmek için yola koyulan Carly, Paige ve arkadaşlarının, maça gitmeden önce bir gece dışarıda kamp yapma kararı, kötü olayların başlangıcını hazırlıyor. İlk gece başlayan uğursuzluklar, ertesi günün fazla meraklı Wade'nin Mumya Evi'ne girmesiyle kontrolden çıkıyor ve felaket sırayla bütün elemanları dolaşıyor.

Final sahnesi iyi Filmin balmumundan yaratılmış bir sette çekilmiş olması, finaldeki 'gerilim' sahnesinde yangınla birlikte ortalığın bir anda erimeye başlaması filmi görsel açıdan vasatın üzerine çıkartıyor. Kötü adamların, kurbanlarını ortadan kaldırma tekniklerinin de seyirciyi etkileyebileceği bir gerçek. Ve tabii, türün vazgeçilmez klişelerinden birisi olan 'mesaj' kaygısından nasibini alansa 'kardeş sevgisi.' Carly'nin ağabeyi Nick ile olan gerilimleri ikilinin 'zor' anlarındaki dayanışma duygusuyla ortadan kalkıyor ve ailenin önemine bir kez daha vurgu yapılıyor. Eğlencelik...

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Şikayetçi olmaya gittiler, sorgulandılar

SONRAKİ HABER

İzmir Emek ve Demorkasi Güçleri'nden Newroz'a çağrı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa