06 Temmuz 2005 21:00

'Geç değil değiştirebiliriz'

Harb-İş İstanbul Şube Başkanı Nihat Alemdar ve işyeri temsilcileri, 4857 sayılı İş Yasası'na karşı mücadelede geç kalınmadığını söylediler.

Paylaş
Türk-İş ile hükümet arasında protokolün imzalanması ile kamuda örgütlü sendikaların sürdürdüğü sözleşmelerdeki tıkanıklığın aşılması bekleniyor. Çünkü imzalanan protokolle, sendikaların görüşmelerde en temel madde olarak sundukları İş Yasası'nda yer alan esnek çalışma maddelerinin sözleşmeye konulmaması talebi, hükümet tarafından kabul edildi. Harb-İş de "esnek çalışmayı" kabul etmeyen sendikalar arasında yer alıyor. Harb-İş ile TÜHİS arasında İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı işyerlerinde yürütülen görüşmelerde 13 Haziran'da 48 maddede uyuşmazlık zaptı tutulmuştu.

Somut adım Türk-İş'in imzaladığı kamu protokolü ile ücretler ve idari maddeler konusunda somut bir adım atılmasının sağlandığını belirten Harb-İş İstanbul Şube Başkanı Nihat Alemdar, porotokolün 4. maddesinde yer alan "İşveren ya da sendikalar sözleşmeye yeni madde getirme teklifi sunamaz" bölümünün 4857 sayılı Yasa'nın sözleşmelere giremeyeceğinin göstergesi olduğunu kaydetti. İşverenin esnek çalışmadan geri adım attığını ifade eden Alemdar, sözleşmenin önümüzdeki günlerde bağıtlanabileceğini söyledi. Alemdar, iki dönemdir sözleşmeye giremeyen 4857 sayılı İş Yasası'nın yeniden tartışılması ve düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Dayanışma gerekli Harb-İş işyeri temsilcileri ise bu yasanın işlemez hale getirilmesi ve değiştirilmesi için harekete geçilmesini istiyor. Toplusözleşme görüşmelerinde kendilerine "işçiler 4857'yi istiyor ama siz sendikacılar istemiyorsunuz" dendiğini hatırlatan İstanbul Tersane Komutanlığı İşyeri Baştemsilcisi Bahri Aykaş, böyle olmadığını göstermek için işçilere yönelik imza kampanyası düzenlediklerini dile getirdi. Yasa çıkarken gerekli tepkinin gösterilmediğine dikkat çeken Aykaş, "İşçiler yasanın neler getirdiğini yeni yeni öğreniyor. Zamanında sendikalar üyelerini bilinçlendirseydi, tepkiyi örgütlemiş olsalardı bu yasa belki de hiç çıkmayacaktı" diye konuştu. Henüz geç kalınmadığını belirten Aykaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün elimizde birtakım kozlar var. Bunları kullanarak sözleşmeye sokmama gibi hakkımız var. Bundan sonra ilk başta yapmadığımız mücadeleyi bundan sonra yapmalıyız. İşçi sınıfının dayanışması şart, aksi takdirde kazanıma ulaşamayız."

'Düzenimiz bozulacak' Esnek çalışmanın işçilerin düzenini bozacağını dile getiren Tuzla Yedinci Bakım Komutanlığı Baştemsilcisi Necdet Aydın, keyfi uygulamların başlayacağını ve bunun işçilerin kaybedeceği en büyük hak olduğunu söyledi. Tuzla Deniz Harb Okulu İşyeri Baştemsilcisi Yalçın Arlıer de yıllardır kamu işçilerine yönelik bu dayatmanın sürdüğünü hatırlattı. "Gerekirse para karşılığı değil kalben çalışırız ama sözleşmeye sokulup zorla çalıştırma dayatılırsa asla kabul etmeyiz" diyen Zeytinburnu Birinci Ordu Bakım Merkezi Komutanlığı İşyeri Baştemsilcisi Nusret Mısır, yasadan sadece kendilerinin değil, başlarında beklemek zorunda olan subay ve atsubayların da rahatsız olacağını dile getirdi.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Türkiye AİHM'de yine mahkûm oldu

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa