07 Temmuz 2005 01:00

Emperyalist ikiyüzlülük

ABD, İngiltere ve Rusya gibi G-8 ülkeleri; bir yandan Afrika'da yoksulluğun azaltılması için çağrı yaparken, diğer yandan Afrika ülkelerine milyarlarca dolarlık silah satıyor.

Paylaş
İngiltere'nin, Afrika ülkelerinin silahlanmaya milyarlarca dolar harcamasını önlemek için önerdiği yeni bir "küresel silah ticareti anlaşması", Rus engeline takıldı. Rus hükümeti, böylesi bir anlaşmaya kesinlikle katılmayacağını açıkladı. Bunun üzerine İngiltere Başbakanı Tony Blair, konuyu dün başlayan G-8 zirvesinde gündeme getirmekten vazgeçti. İngiltere ve Rusya, Afrika ülkelerine silah satışında en önde yer alan ülkelerden ikisi. Silahlanma karşıtı kuruluşlara göre Rusya, Orta ve Güney Afrika ülkelerine en çok silah satan G-8 ülkesi. Bu bölgeye yönelik Rus silah satışları, 2000-2003 yılları arasında 700 milyon doları buluyor. Hemen ardından gelen ABD'nin aynı dönemde bölgeye sattığı silah tutarı ise 95 milyon dolar kadar. İngiltere ise, bütün Afrika kıtasına silah satışlarında ABD'nin ardından ikinci sırada geliyor. 1996-2003 yılları arasında ABD Afrika'ya toplam 15.2 milyar dolarlık, İngiltere ise 4.3 milyar dolarlık silah satışı yaptı. Rusya, ocak ayından itibaren bir yıl boyunca G8 başkanlığını devralacağı için, bu dönemde konuyla ilgili bir adım atılması beklenmiyor.

İngiliz kurnazlığı Silah satışı nedeniyle baskı altında olan İngiltere hükümeti, bu satışları durdurmak yerine, konuyu "uluslararası platforma" taşımayı tercih etti. Bazı gözlemciler, Tony Blair'in, reddedileceğini bile bile böyle bir öneri getirdiğini ve böylece sorumluluktan kurtulmaya çalıştığını belirtiyor. Uluslararası silah anlaşması önerisi, Oxfam gibi büyük sivil kuruluşlar tarafından da destekleniyordu. Oxfam yöneticilerinden Jo Leadbeater, "G8 liderleri yoksulluğa karşı ne vaatte bulunursa bulunsun, silah ticaretini kontrol etme konusunda adım atmazlarsa, bir anlamı olmaz. Silah denetimi, azgelişmiş ülkelerdeki milyonlarca insan için ölüm kalım meselesi. G-8 liderleri, bağlayıcı bir anlaşma için çağrı yapmalı" dedi. Silahsızlanma karşıtı gruplar da, G-8 liderlerini ikiyüzlülük ile suçlayarak, Afrika ülkelerine silah satmanın bu ülkelerde sağlık ve eğitim gibi kalemlere ayrılan bütçeleri küçülttüğünü dile getirdiler.

Kongo iç savaşı körükleniyor Nitekim Uluslararası Af Örgütü (AI), İngiltere ve Doğu Avrupa'daki bazı şirketlerin Orta Afrika'nın Büyük Göller bölgesine silah sattığını, bu silahların daha sonra Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde kullanıldığını bildirdi. Örgütün yayımladığı son raporda, Balkanlar ve Doğu Avrupa ülkelerinden, Büyük Göller bölgesine silah ve mühimmat sevkıyatı yapıldığını, bu silah ve mühimmatın Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ruanda ve Uganda hükümetlerine teslim edildiğini, daha sonra da Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin doğusunda şiddet eylemlerinde bulunan silahlı milis gruplarına dağıtıldığı belirtildi. Örgüt sözcüsü, "Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde 7 yıl boyunca süren çatışmalarda milyonlarca insan öldü. Silahlı kişiler tecavüz ve yağmalama eylemlerine devam ediyor ve sivilleri öldürüyor ve silahlar gelmeye devam ediyor" dedi. Örgüt, İngiliz hükümetine bu olayla ilgili soruşturma açması, BM'ye de bölgedeki silahlarla ilgili koyduğu ambargoyu güçlendirmesi çağrısında bulundu.

ÖNCEKİ HABER

Bir kozmonotun anıları

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş, Çiğli OSB işçilerine 1 Mayıs çağrısı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa