26 Haziran 2005 21:00

Lee Cooper'da işçi kıyımı

'İş olmadığı' gerekçesiyle ücretsiz izin uygulayan Koniteks Konfeksiyon Fabrikası (Lee Cooper) patronu, izin dönüşü 350 işçiyi işten attı.

Paylaş
'İş olmadığı' gerekçesiyle ücretsiz izin uygulayan Koniteks Konfeksiyon Fabrikası (Lee Cooper) patronu, izin dönüşü 350 işçiyi işten attı. Bununla yetinmeyen patron, 'ekonomik sıkıntı' gerekçesiyle işçilerin toplusözleşmeden doğan ikramiyelerine de göz dikti. Koniteks'te örgütlü TEKSİF Tarsus Şube'nin eski işçilerinin aylık ücretlerine yansıtılan 10 günlük ikramiyenin 5 güne, yeni işe giren sendikalı işçilerin 5 günlük yevmiyeleri tutarında ödenen ikramiyenin de 2.5 günlük yevmiyeye düşürülmesi için patronla karşılıklı taahhütname hazırladığı söyleniyor. İşçilerden aldığımız bilgiye göre, 2004 yılının Haziran ayından itibaren içerde biriken ikramiyeler de ödenmemiş. Konuyla ilgili görüştüğümüz ve işten atılma endişesiyle isim vermeyen işçiler, iş olmadığı gerekçesiyle ücretli izinlerin ardından ücretsiz izin uygulandığını belirterek, nisan ayı sonunda ise işten atmaların başladığını anlattı. İşçiler, işten atılanlara, "ihbarınızı almayın sizi daha sonra tekrar işe alacağız" denildiğini dile getirdiler. Fedekarlık yapın! İşten atılanların tazminatlarının 9 ayda ödeneceğini anlatan işçiler, "Patron, çalışan işçilerin de ikramiyelerinden feragat etmelerini, 10 günlük yevmiyelerinden de vazgeçmelerini istedi" dedi. İşçilerin "fedekarlık" yapmalarını isteyen patron, isteklerini kabul ettirmek için işçilerle toplantı yapıyor. İşçiler ise buna "Haklarımızdan feragat etmeyeceğiz. Zaten bu halimizle geçinemiyoruz, fabrika kapansa bile biz haklarımızı vermeyiz" diye tepki gösteriyor. TEKSİF Tarsus Şube Sekreteri Şakir İşler de patronun ikramiyeleri ödememek için işçileri işten attığını söyledi. İşler, "İşçilerin ikramiyesini vermemek için, feragatname imzalatılarak çıkışlar veriliyor. İşçilerin yaşadığı sorunları biliyoruz ve işçilere yapılanları kabul etmiyoruz" diye konuştu.

'Haber yapmayın' Koniteks Genel Müdürü Haldun Aydın ise, konuyla ilgili haber yapmamamızı istedi. SPK'ya bağlı çalıştıklarını söyleyen Aydın, "Eğer haber yaparsanız işyeri değerimiz düşer. Bu işçiler için de iyi olmaz" dedi. Az sayıda sendikalı işyerlerinden birisi olduklarını dile getiren Haldun Aydın, "İkramiye iddiaları doğru değildir. Büyük bir müşterimizden iş alamadık. Bu nedenle yeniden yapılanmaya gittik. 180 işçi çıkarıldı. Her yerde işçi çıkarılıyor. Haber yaparsanız durum daha da kötü olur" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Bu yaz eylemle geçecek

SONRAKİ HABER

Süleyman Soylu: Evladımıza tacizci diyen alçaklar gereğini görecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa