Öcalan Kürtler'den
   koparılmak isteniyor

Öcalan'ın avukatlarından Okan Yıldız gazetemize konuştu; "Müvekkilimiz, 6 yıldır var olduğu çevreden, Kürt sorunundan koparılmak isteniyor. Artık tamamen fiziki anlamda koparan noktaya geldik. Cezaevinde tecrit devam ediyor. Telefon ve yazışma hakkı yasaklanıyor."

Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Okan Yıldız, müvekkilleri Abdullah Öcalan'ın Kürt sorunundan koparılmak istendiğini söyledi. Öcalan üzerindeki tecritin artırılmasına paralel olarak, Kürt sorununun çözümünde şiddete başvurulduğuna dikkat çeken Okan, "Kürt sorunu Türkiye'nin temel sorunlarından biriyse bu sorunun en önemli aktörlerinden birisi Öcalan'dır. Bu sorunun çözümünde Öcalan'ın rolünü oymasına izin verilmelidir" dedi. Yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun (CMK) yürürlüğe girdiği 1 Haziran'da müvekilleri Abdullah Öcalan ile görüşmeye giden avukatlar, farklı uygulamalar ile karşılaştı. Yeni CMK gereği, Öcalan'ın avukatlar ile yaptığı görüşmeye katılan bir görevli, konuşmaları banda kaydetti. Uygulamaya tepki gösteren Öcalan, görüşe çıkmama kararı aldı. Ardından Öcalan'ın 12 avukatına 1 yıl İmralı yasağı getirildi.

Sadece kıyafetler Gelişmeleri gazetemize değerlendiren Öcalan'ın avukatlarından Okan Yıldız, görüşmenin banda alınmasına dair yasada bir hükmün olmadığını söyledi. Evrak ve karşılıklı yazışmalara el konulabileceğini hatırlatan Yıldız, "Ancak görüşmede karşılıklı alışveriş yapılan notlar yok. Çünkü biz oraya sadece kıyafetlerimizle gidiyoruz yanımızda bir şey götüremiyoruz. Ne biz müvekkilimize ne de müvekkilimiz bize oradan direk bir şey verebiliyor. Ona göndereceğimiz ve onun bize göndereceği evraklar sadece Savcılık üzerinden gerçekleşebilir" dedi. Bu uygulamayla birlikte müvekillerinin görüşe çıkmama kararı aldığını hatırlatan Yıldız, "Müvekkilimiz, bu zamana kadar Türkiye için demokratik çözüm konusunda uygun adımlar atmaya çalıştığını ancak buna rağmen kendi koşullarının gittikçe zorlaştığını belirtmiştir" diye konuştu. Öcalan'a yönelik tecritin arttığı dönemlerde Kürt sorununa yaklaşımda şiddet başvurulduğunu anlatan Yıldız şöyle devam etti; "Müvekkilimiz, 6 yıldır varolduğu çevreden, Kürt sorunundan koparılmak isteniyor. Artık tamamen fiziki anlamda koparan noktaya geldik. Cezaevinde tecrit devam ediyor. Telefon ve yazışma hakkı yasaklanıyor."

'Rolünün oynanmasına izin verilmeli' Gelişmelerin kendilerini kaygılandırdığını ifade eden Yıldız, bu uygulamaların Kürt sorununun demokratik anlamda çözümüne yanıt vermeyeceğini vurguladı. Kürt sorununun Türkiye'nin en önemli sorunlarının başında geldiğini ifade eden avukat Okan Yıldız sözlerini; "Bu sorunun en önemli aktörlerinden biri Öcalandır. Sorunun çözümünde Öcalan'ın rolünü oymasına izin verilmelidir" ifadeleriyle tamamladı.

src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Yargılanmada son gün Irak Dünya Mahkemesi (WTI) oturumları bugün sona eriyor. Mahkemede dün ABD işgalinin hukuk dışılığı ve işgal sırasında ve sonrasında yaşanan ağır insan hakları ihlalleri bir kez daha gözler önüne serildi. Irak'ta yaşanan acıların resimlerinin işlendiği metrelerce uzunluktaki pankartın salonda dolaştırılaması sırasında ise katılımcılar saygı duruşunda bulundular.

'Standart sorgulama' Haifa Zangana'nın yönettiği Irak'ın İstilası ve İşgali başlıklı oturumda ABD'li bağımsız gazeteci Dahr Jamail tanık olarak dinlendi. ABD işkencesi gören Irak'lılarla yaptığı görüşmeleri aktaran Jamail, mahkumların üzerine işenmesinden, çırılçıplak üst üste yığılmalarına, uykusuz ve aç bırakmaktan cinsel organalra verilen elektriğe ve Kuran'na yapılan hakaretlere kadar işkenceleri ayrıntılarıyla anlatan Jamail, bunların işgalcilerin 'standart' sorgulama teknikleri oluduğunu v ibreysel tavırlar olmadığını altını çizdi. Jamail, Irak hastanelerinin de derin bir mazleme krizi ile karşı karşıya olduklarını istatistiklerle ortaya koydu. BM eski Genel Sekreter Yardımcılığı yapan ve 1998'te Irak'a uygulanan ekonomik ambargoyu protesto ederek BM'den ayrılan Denis Halliday ise BM'nin Iraklıların temel insan haklarını ihlal ettiğini belirterek, işgale yıllarca uygulanan ambargoya ve silah aranması gerekçesi ile yapılan onur kırıcı aramalara sessiz kalan BM'nin Irak'ta en nefret edilen kuruluş olmasının şaşırtıcı olmadığını kaydetti.

Eski asker anlattı Mahkemenin en ilgi çekici tanıklarından biri olan ABD ordusu eski askeri Tim Goodrich'in konuşması da dinleyiciler tarafından yoğun alkış alan konuşmalardan biri oldu. ABD ordusundaki askerlerin nasıl öldürme merkezli eğitildiğini anlattığı sunumunda, "Bütün Ortadoğu'yu bombalayacağız sözünü her duyduğumda bir dolar biriktirmiş olsaydım şimdi zengin olmuştum. Cehalet ve ırkçılık bütün orduya yayılmış durumda" dedi. Iraklı Amal Sawadi, Fadhil Al Bedrani ve Eman Khammas'ın işgalin Irak'ta günlük yaşama etkileri, cezaevlrenideki Iraklılar ve şiddet temerkezli sunumlarının ad yer aldığı mahkemede, Gazeteci Mark Manning, Johan Galtung, Barbara Oshansky ve Mohammed Al Rahoo gibi bir çok konuşmacı işgalin sonuçlarına dair tanıklıklarını aktardılar. Bugünkü son oturumların ardından ise Jüri yarın kararını açıklamasıyla .Irak Dünya Mahkemesi, san erecek. Irak Dünya Mahkemesi'ni desteklemek amacıyla Kürsel Barış veadalet Koalisyonu'nun Eminönü Meydan'nda ücretsiz olarak düzenlediği Mor ve Ötesi gurubunun "Barış Adalet Konseri", ise Eminönü Belediyesi tarafından engellendiği belirtildi. Küresel BAK ve Mor ve Ötesi Grubu bugün saat 19.00'da konserin yapılacağı alanda basın açıklaması yapacak.

www.evrensel.net