25 Haziran 2005 01:00

Madenci taşeronu ocağa sokmadı

Zonguldak maden işçileri Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesesi'nde yer altı hazırlık işlerini yapmak üzere gelen taşeron firmayı ocağa sokmadı. Ocakta nöbet tutan madenciler, kararlılıklarını dile getirdiler.

Paylaş
Zonguldak maden işçileri Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesesi'nde yer altı hazırlık işlerini yapmak üzere gelen taşeron firmayı ocağa sokmadı. Ocakta nöbet tutan madenciler, kararlılıklarını dile getirdiler. Taşeron firma işçileri önceki gün polis eşliğinde kuyubaşına gelirken, gündüz vardiyasından çıkan ve 16.00-24.00 vardiyasına gelen maden işçileri de kuyubaşında toplandı. "Genel Müdür şaşırma, sabrımızı taşırma", "İş, ekmek yoksa barış da yok", "Madenci burada, Genel Müdür nerede" sloganlarını atan madenciler, taşeron işçilere de "Bizim sizinle işimiz yok. Sizi TTK işe alsın, birlikte çalışalım" diye seslendi.

Taviz verilmeyecek Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı Rahmi Yaman, kurum yöneticilerini uyararak hazırlık ihalesinin iptal edilmesini istedi. Toplusözleşme ile kazanılmış haklardan taviz vermeyeceklerini belirten Yaman, işlerini, aşlarını koruyacaklarını söyledi. Maden işçilerinin dağılacağı sırada taşeron işçilerinin kuyubaşına gelmesiyle başlayan gerginlik, sendika yöneticilerinin araya girmesiyle engellendi. Emniyet Müdürü Atilla Çınar, taşeron firmanın temsilcisiyle görüşerek işyerinden ayrılmalarını ve sorunu TTK Genel Müdürü ile hukuksal zeminde çözmelerini istedi. Firmanın ocaktan ayrılması üzerine işçiler işbaşı yaptı.

Nöbet tuttular Sendikacılar ve maden işçileri dün de taşeron firmanın gelmesi ihtimaline karşı kuyubaşında nöbet tuttu. Taşeron firma işçileri ise ocağa gelmedi. Burada işçilere açıklama yapan Rahmi Yaman, TTK'da her işin bir neden yaratılarak taşerona ve özel sektöre verilmek istendiğini belirtti. TTK'yı yönetenlerin kurumun kendiliğinden kapanmasını amaçladıklarını vurgulayan Yaman, "Biz anlattık, anlamadılar. Buradan yükselen sizin sesinizle durumun ciddiyetini kavrayacak ve gerçeği göreceklerdir" dedi.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Başbakan'ı konuşturmadılar

SONRAKİ HABER

Pentagon, Trump'ın IŞİD açıklamasını doğrulamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa