Rice 'piyasa ekonomisi' istedi

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Brüksel'deki konferansta Irak hükümetinden 'ekonomiyi liberalize edecek adımlar atmalarını' talep etti.

Irak'taki işgal rejimini güçlendirmeyi ve Bağdat hükümetini bu yöne kanalize etmeyi amaçlayan "Irak'ın geleceği" konferansı Brüksel'de başladı. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, konferansın açılış konuşmasında, "Irak ekonomisinin liberalize edilmesi"ni istedi. Konferansta Batılılar, Irak hükümetinden, Sünnilerin hükümet süreçlerine tam katılımlarının sağlanmasını talep etti. Yetkililer aynıca Bağdat'tan yeni anayasayı hazırlamasını ve yıl sonuna dek seçimleri yapmasını istediler. Konferansın açılışında konuşan Condoleezza Rice, "Irak, sorumluluklarını tek başına taşıyamaz" iddiasında bulundu. Rice, Bağdat hükümetine çağrıda bulunarak, "Irak'ın ödevleri var. Hükümet güvenliği güçlendirmeli ve ekonomiyi liberalize etmeli" dedi. Konferansta Türkiye'yi Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül temsil etti. Konferansa bazı AB ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla Irak'a komşu ülkelerin bakanları katıldı. Gül, konuşmasında 'Irak'ın kuzeyinden doğan terörün bitmesini' istedi ve Kerkük konusundaki 'hassasiyeti' hatırlattı. Ardından, Türkiye'nin Irak'taki işgal rejimine verdiği destekleri sıraladı.

Milyonlar nerede? Irak'ı yöneten ABD'lilerin, ülkenin yeniden inşası için ayrılan bütçeden 100 milyon doları aşkın bir parayı 'kaybettikleri' ortaya çıktı. Uzmanlar, son 2 döneme ait yıllık hesaplarda açık olduğunu belirterek, söz konusu paranın çalınmış olabileceğini söylediler. SIGIR adlı kuruluş, 100 milyon doların ne tür hayali harcamalar ile çalındığını da açıkladı. Buna göre, hayali harcamaların 23 milyonluk kısmı yaklaşık 600 kere yapılan yanlış transferler, 300 bin doları aynı işe 2 kere ödeme yapılması, 700 bin doları ABD'ye ait binaların temizlik masrafları, 80 milyon doları Güney Irak'ta hiç başlamayan inşa çalışmaları ve 7 milyon doları ise kayıtdışı harcamalar şeklinde "buharlaştırıldı". "Yeniden inşa" için ayrılan paranın büyük bir kısmı, ülkenin petrol gelirinden elde ediliyor. Ancak bu kaynak, ülkenin yeniden inşası için değil, "güvenlik önlemleri" için harcanıyor.

www.evrensel.net