20 Haziran 2005 01:00

Türkiye, Kıbrıs'ı tanımazsa
   müzakere olmayacak

AB liderleri zirvesinin sonuç bildirgesinde Türkiye için de kesin şartlar ortaya çıktı. Bunlardan en önemlisi, Kıbrıs'ın tanınması meselesi. Türkiye tanımazsa, müzakere olmayacak.

Paylaş
Avrupa Birliği'nde (AB) referandum sonuçlarından sonra ortaya çıkan krize çare amacıyla toplanan liderler zirvesinden Türkiye için üç temel koşul çıktı. Bu koşulların başında da AKP ile CHP arasında yeni bir tartışmaya neden olan "Kıbrıs'ın tanınması" bulunuyor. Türkiye Kıbrıs'ı tanımaz ise, 3 Ekim müzakerelerine başlanmayacak. Brüksel'de 16-17 Haziran'da yapılan AB devlet ve hükümet başkanları sonuç bildirisinde Türkiye ile ilgili bir paragrafa yer verildi. Zirve sonuç bildirisinde AB liderleri genişleme ile ilgili daha önce aldıkları kararların arkasında olduklarını teyit ettiler. Buna göre, Türkiye ile ilgili zirveden 3 sonuç çıkıyor. Bunlar sırasıyla; "17 Aralık kararları geçerlidir. Türkiye ile müzakerler 3 Ekim'de başlayacak. 17 Aralık' 2004'te alınan kararlar çerçevesinde Türkiye'de demokratik reformlarda gerileme olursa müzakereler başlamaz. Türkiye Kıbrıs konusunda verdiği taahütü yerine getirmezse müzakerler başlamaz.'' Türkiye'nin AB zirvesine katılmaması ve genişlemenin gündemde olmaması ise Ankara açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi. AB Dönem Başkanı Lüksemburg ilk önce 10 Haziran akşamı sonuç bildirisi taslağında yer alan genişleme bölümünü tamamen çıkararak genişleme konusunu zirve gündeminden düşürdü. Anayasa, ardından da bütçe krizi ile karşı karşıya kalan Lüksemburg, bir de genişleme konusunda üye ülkeler arasında derin görüş ayrılıkları ortaya çıkınca careyi genişlemeyi zirve gündemden çıkartmakla buldu.Lüksemburg bununla da kalmayıp 15 Haziran'da aday ülkeler ile sürekli yapılan bilgilendirme toplantısını da iptal ettiğini duyurunca Dışişleri Bakanı Gül, Brüksel ziyaretini son dakikada iptal etti. Aday ülkeler toplantıya katılmayınca Türkiye ve Hırvatistan bayrakları zirve sırasında yer almadı.

Brüksel'de kafalar çok karışık Brüksel'de şimdilerde her kafadan bir ses çıkıyor. Kimse AB'nin nereye gideceğini bilmiyor.Ama bilinen bir gerçek varki oda İngiltere'nin AB içinde konumunu daha da güçlendirdiği,Fransa'nın ise büyük güç kaybına uğradığı. AB'nin siyasi birlik olmasını isteyen Fransa bu görüşünü kendi halkına kabul ettiremeyip AB'ye kabul ettirmeye çalışması ise Brüksel'de artık pek fazla ciddiye alınmıyor. AB'nin siyasi birlik olması için daha çok zamana ihtiyaç bulunduğu bu konuda çok acele edildiği Brüksel'de birçok çevre tarafından kabul edilmeye başlandı.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Enka Açıkhava'da keyifli yaz akşamları

SONRAKİ HABER

Soyer, İzmir İnsan Hakları Başkenti vizyon belgesini imzaladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa