Fotoğraf: AA

Şanslarını denediler!

Üniversitede okuma hakkı kazanacak "şanslı azınlığı" belirlemek amacıyla düzenlenen Öğrenci Seçme Sınavı dün yapıldı.

Eğitimdeki fırsat eşitsizliği nedeniyle olanağı olanların lise eğitimlerinin yanı sıra dershaneler ve özel kurslarla şansını artırmak istediği, hatta kimisinin adak yerleri ve türbelere giderek "üniversite dileği"nde bulunduğu Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) dün yapıldı. 09.30 ile 12.30 saatleri arasında yapılan sınavda 1 milyon 730 bin 850 aday ter döktü. Sınava girecekleri okullara sabah erken saatlerden itibaren gelen adaylar ve velileri, heyecanla sınav saatini bekledi. Adaylar, tek tek kimlik kontrolleri yapıldıktan sonra sınav salonlarına alındı. Salon görevlilerinin kuralları hatırlatmasının ardından soru kitapçıkları dağıtıldı ve sınav başladı. Adaylara sınavda sözel ve sayısal alanlarda çoktan seçmeli 180 test sorusu yöneltildi. Aileler de sınavda! Sınav yerlerine gelen çoğu veli de çocuklarının sınav heyecanını paylaştı. "Sınava kaç öğrenci giriyor? Kaçı kazanacak? Acaba sorular zor mu? Çocuğum zorlanıyor mu?" soruları sınav boyunca ailelerin aklını meşgul etti. İstanbul'da aileler zaman zaman bastıran sağanak yağmura rağmen sınav merkezlerinin önündeki bekleyişlerini sürdürdüler.

'Süre yetmedi' Saat 12.30 olduğunda dışarıdaki tüm gözler okul kapılarına yöneldi. Sınavdan çıkan adayların aileleriyle sarılmaları, aileleri tarafından yöneltilen soruları cevaplamaya çalışmaları ve sınav stresinin yüzlerine yansıması ilk dikkat çeken noktalar oldu. Abdullah Köseoğlu, aynı okulda sınava giren oğlunu ve yeğenini bekledi heyecan içinde. "Ne rezil bir sistem bu. 11-12 sene çocuklar emek veriyor. Burada 3 saatte geleceklerini belirliyorlar. Bir rahatsızlansa al gitti koca sene" diyerek tepkisini gösterdi. Oğlu Mehmet Kerim Köseoğlu ise eşit ağırlıktan ÖSS'ye girdiğini ve sınavın beklediği gibi olduğunu söyledi. Sayısalda işleme dayalı çok soru olduğunu ve biraz daha zamana ihtiyaç duyduğunu belirten Mehmet Kerim Köseoğlu, sınava ikinci kez giriyor ve Yönetim Bilişim'i istiyor. Kuzeni Ahmet Kerem Köseoğlu da fizik ve kimyada zorlandığını belirterek, sınavının iyi geçmediğini dile getirdi. Ahmet Kerem Köseoğlu, tercihinin sınavdaki başarısına göre değişeceğini anlattı

Üçüncü kez girdi Hanife İnce, artık ÖSS'nin tecrübeli isimlerinden. ÖSS'ye üçüncü kez giren İnce'nin hayali edebiyat öğretmeni olmak. Ticaret Lisesi mezunu olan ve ilk kez ÖSS'ye giren Yalçın Yeşiltaş da, sayısal bölüm sorularının zorluğundan yakındı. Yeşiltaş, lise 2 ve 3'üncü sınıfta matematik dersi görmemelerinin kendilerini olumsuz yönde etkilediğini kaydetti. Fizikten birçok soruyu yapamadığını belirten Süleyman Kütay ise bu yıl hiç ümitli olmadığını söyledi.

Sınav iyi geçti Sınava ilk defa giren Sezer Kişioğlu, sayısalda bazı soruları zor bulmakla birlikte, sınavının iyi geçtiğini vurguladı. Nida Yıldızser, bir mühendislik bölümünü kazanmayı düşlediğini aktarırken, sınava ikinci kez giren Bayram Özmemiş'in hayali ise muhasebe ya da işletme bölümlerinden birini kazanmak... Bu arada, üniversitelerin 2 yıllık ön lisans ve açıköğretim programlarını tercih edebilmeleri için adayların en az 160, 4 ve daha fazla yıllık lisans programlarını tercih edebilmek için de en az 185 puan almaları gerekiyor. Sınav sonuçları adaylara 2005 Temmuz ayının son haftası içinde duyurulacak.


Hayaller 2008'e 2005-2006 eğitim/öğretim yılında liselerin 4 seneye çıkarılması üniversite adayları için fırsata dönüşüyor. Her yıl sınava girenlerin artması sonucu 2 milyona yaklaşan aday sayısı 2008 yılında liselerin mezun vermeyecek olmasından dolayı yaklaşık 750 bin düşecek. Bu nedenle liseyi bitiren ve sınavı başarılı geçmeyen öğrencileri şimdiden 2008'in Haziran'ında düzenlenecek ÖSS heyecanı sardı.


TIR öğrenci otobüsünü biçti Sakarya'da ÖSS'den dönen yolcuları taşıyan otobüsü bir TIR'ın yandan biçmesi sonucu 3 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Sakarya'nın Geyve ilçesi Bağlarbaşı mevkiinde E-25 karayolunda dün saat 13.00 sıralarında meydana gelen kazada; Pamukova Koop.'a ait, Geyve'den Adapazarı'na gitmekte olan otobüsü, TIR'ın dorsesi yandan biçti. Kazada üç kişi öldü, 11 kişi yaralandı. Bölgeye çok sayıda ambulans sevk edilirken, yaralılar Toyotasa ilk Yardım Hastanesi'ne kaldırıldı. İzmir'de de, ÖSS öncesi trafik yoğunluğu nedeniyle ana caddelerde uzun araç kuyrukları oluştu. Karşıyaka Altınyol, Bornova Mustafa Kemal Caddesi, Yeşildere Yolu, Buca Menderes Caddesi ve Mithatpaşa Caddesi'nde aşırı yoğunluk yaşandı. Bedensel engelli adaylar soruları kendileri okuyup, doğru seçeneği işaretlemeleri için görevlilerden yardım aldılar. Tekstil Sen üyeleri ise İstanbul Beyazıt Meydanı'nda düzenledikleri basın açıklamasıyla paralı eğitimi protesto ettiler.

www.evrensel.net