Erdoğan Suriye'yi sattı

Suriye gezisinde iki ülke arasındaki dostluğa vurgu yapan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a "İsterseniz ABD ile ilişkilerde arabulucu olurum" diyen Erdoğan, Bush bastırınca verdiği sözleri çabuk unuttu. Erdoğan, Suriye'ye karşı üstü kapalı uyarılarda bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bush'un istediği gibi Suriye'yi hedefe alan açıklamalara başladı. Daha önce Suriye ile Türkiye arasındaki dostluktan bahseden Erdoğan, Bush ile görüşmesinden sonra "dostluğu" unuttu. New York Times gazetesine röportaj veren Erdoğan, "Türkiye'nin Suriye'den öğreneceği bir şey yok, ama Suriye Türkiye'yi örnek alabilir" dedi. Başbakan Erdoğan ABD gezisinin son gününde verdiği röportajda Türkiye'nin ABD'nin sadık bir müttefiki olduğunu bir kez daha vurguladı. Buna örnek olarak da Irak işgalinde verilen desteği gösteren Başbakan, Türkiye'nin Irak'a gıda, yakıt, su ve elektrik gibi kaynakları sağladığını, İncirlik Üssü'nün de lojistik amaçlı olarak Amerikan askeri kullanımına açıldığını hatırlattı.

Söylemini değiştirdi Erdoğan, Bush ile görüşmesinde istenildiği gibi Suriye ile ilgili de önceki söylemlerine göre sert sözler kullandı. Türkiye'nin, 40 yıl boyunca zorlu ilişkilere sahip olduğu Suriye üzerinde ihtiyatlı bir baskı uyguladığını belirten Erdoğan, "Türkiye hiçbir şekilde baskıcı rejimleri onaylamaz. Bu noktada Türkiye'nin Suriye'den örnek alacağı herhangi bir şey bulunmamaktadır, ancak Suriye'nin Türkiye'den örnek alacağı pek çok şey bulunmaktadır" diye konuştu. "Laik bir Müslüman devlet" olarak Türkiye'nin Ortadoğu'nun tamamında demokrasinin geliştirilmesine çalıştığını savunan Erdoğan, demokrasi ve İslam'ın bağdaşmadığına dair görüşlere de tepki gösterdi. Erdoğan, "Türkiye demokratik kültür ile İslam kültürünü evlendirmeyi başarmıştır. Bunlar bir arada yaşayabilir" dedi. Erdoğan, "Bazıları 'İslami demokrasi' diye bir kavram kullanıyor ve biz bunun yanlış olduğunu düşünüyoruz, çünkü bir teokratik çağrışım yapıyor ve bu bizim olaylara bakış tarzımız değildir. Bu yüzdendir ki ben bir arada var olmaya vurgu yapıyorum, bunu Ortadoğu'daki dostlarımıza da anlatıyorum" diye konuştu.


DOSTLUĞA NE OLDU? Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği Suriye'ye ziyaretinde, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a "dostluk mesajları" vermişti. Esad, Erdoğan'a "Dış politikada sizi örnek alıyoruz" demişti. Erdoğan ise buna karşılık, "Medeniyetler buluşması sağlayacak bu olayın bölge ve dünya barışına katkı sağlayacağını, ayrıca bölge için yeni fırsatların kapısını aralayacağını" ifade etmiş ve Esad'a ABD ve İsrail ilişkilerinde arabulucu olabileceğini, Filistin seçimlerinde de Suriye ile ortak anlayış yürütebileceklerini söylemişti.


ABD BASKISINI ARTIRIYOR Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan, Suriye'nin Lübnan'daki varlığına karşı çıkan muhalifleri ortadan kaldırmak için Suriyelilerin bir ''kara liste'' oluşturduğunu savunarak, ''Bir süredir, Suriyelilerin Lübnanlı önemli siyasi ve dini isimlerin öldürülmesini hedefleyen kara listeler oluşturdukları istihbaratları bulunuyor'' diye konuştu. Suriye Enformasyon Bakanı Mehdi Daklallah ise, ABD'nin, ''Suriye, halen Lübnan'da istihbarat çalışanı bulunduruyor'' şeklindeki iddiasının doğru olmadığını açıkladı. Daklallah, Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'ya yaptığı açıklamada, iddianın taraflı olduğunu ve gerçekleri yansıtmadığını belirtti.


LÜBNAN'A BM EKİBİ GİDECEK Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan, Suriyeli istihbarat çalışanlarının, Lübnan'dan çekilip çekilmediklerini araştırmak üzere, bu ülkeye bir ekip gönderme kararı aldı. BM Sözcüsü Fred Eckhard, ekibin Lübnan'a hangi tarihte gideceğinin henüz belirlenmediğini söyledi. Lübnan'da daha önce gözlemde bulunan bir BM ekibi, 23 Mayıs 2005 tarihli raporunda, Suriye askerlerinin Lübnan'dan çekildiğini, ancak istihbarat çalışanlarının çekilip çekilmediğini ortaya çıkarmanın bir yolu olmadığını bildirmişti.


NEW YORK TİMES'A İLAN TEPKİSİ Başbakan Erdoğan, New York Times gazetesinin Türk sivil toplum örgütlerinin Ermeni soykırımı iddialarına karşı çıkan ilanını yayınlamamasını art niyetli olarak nitelendirdi. New York Times ise Ermeni konferansının iptalini eleştirdi. 36 Türk sivil toplum kuruluşunun Ermeni soykırımı iddialarına karşı çıkan ilanını, New York Times'ın yayınlamayı reddettiği ortaya çıktı. New York Times'ın reklam bölümünün Türk derneklerine bir yazı yazarak "Ermeni soykırımı olduğuna inanıyoruz. O nedenle de bu ilanı yayınlamamayı doğru buluyoruz" dediği öğrenildi. Başbakan Tayyip Erdoğan, New York Times'ın editörler kuruluyla yaptığı toplantıda bu konudaki rahatsızlığı dile getirdi. İlk basını bilgilendirme toplantısını New York'ta yapan Başbakanlık sözcüsü Akif Beki de, New York Times gazetesindeki "Ermeni" tartışmasını anlattı. Beki, CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol'un yaptığı, "Peki, oğlu da mı türban gerekçesi ile ABD'de?" şeklindeki ifadelerine karşılık da, Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın bir mektupla cevap verdiğini söyledi.

www.evrensel.net