Fotoğraf: AA

Irak'ta bomba sesleri dinmedi

Irak'ta dün günün ilk saatlerinden itibaren ard arda patlama sesleri duyuldu. Saldırılarda 20 civarında kişi hayatını kaybetti.

Irak'ta dün günün ilk saatlerinden itibaren ard arda patlama sesleri duyuldu. Saldırılarda 20 civarında kişi hayatını kaybetti. Hille'den Bağdat'a giden ve işçileri taşıyan otobüse, Diyara'da yaklaşan 2 araçtan ateş açılması üzerine 11 kişi öldü. 3 kişi de yaralandı. Başkentte sabah saatlerinde polis akademisinde düzenlenen intihar saldırısında ise resmi kaynaklara göre 8 kişi öldü. Çeşitli polis kaynakları ise ölü ve yaralı sayısının 20 civarında olduğunu öne sürüyor. İntihar saldırısının, İçişleri Bakanlığı'na bağlı özel tim 'Kurt Tugayı'nın karargahını hedef aldığı belirtildi. Sünni liderler, 'Kurt Tugayı'nı, Irak'taki bazı Sünnilerin kaçırılması ve öldürülmesinden sorumlu tutuyor.

'Dost' ateşinde öldüler Bu arada, Irak'taki Amerikan askerlerinin bir araca ateş açtıkları ve 2 Iraklıyı öldürdükleri, 2'sini de yaraladıkları bildirildi. Irak polisinden Binbaşı Musa Abdülkerim, ölen Iraklıların sabah işlerine gitmekte olan Iraklı güvenlik görevlileri olduğunu, Amerikan askerlerinin yanlışlıkla ateş açtığını söyledi. Amerikan askeri sözcüsü de Iraklıları taşıyan aracın Amerikan askeri devriyesinin önünde çok yavaş gittiğini, bir Amerikan askerinin öndeki aracın tekerleğine uyarı ateşi açtığı, bunun üzerine çatışma çıktığını söyledi. Önceki gün ise Irak'ın başkenti Bağdat'ta, gece sokağa çıkma yasağından bir saat önce bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda ölü sayısının 10'a yükseldiği bildirildi. Şiilerin yoğun olarak yaşadığı bölgedeki patlamada yaralı sayısının 27 olduğu aktarıldı. Bağdat'ın batısındaki Habbaniye'de yabancı TIR'lardan oluşan bir konvoyun 7 Haziran'da saldırıya uğradığı bildirildi. Reuters'in olay yerinden geçtiği görüntülerde, yanmış durumdaki kamyonlarla, Türkiye'de verilmiş belgeler dikkat çekti. Ülkenin batısında, yol kenarına yerleştirilen bombayla düzenlenen saldırıda 5 Amerikan askerinin öldüğü bildirildi. Suriye sınırındaki el Kaim kasabası yakınlarında ise 17 kişinin cesedinin bulunduğu belirtildi. Cesetlerden en az birinin başının kesilmiş olduğu ifade edildi. İki gün önce de, 22 Irak askerinin el Kaim yakınlarındaki üslerinden kaybolduğunu açıklanmıştı.

Talabani'nin önerisine ret Öte yandan, Iraklı Sünni liderler, Devlet Başkanı Celal Talabani'nin, yeni anayasada uzlaşmak izin sunduğu 'komitedeki üyelik sayısının 25'e çıkarılması' teklifini kabul etmedi.

www.evrensel.net