10 Haziran 2005 01:00

Gelir dağılımında küme düştük

Türkiye en borçlu ülke sıralamasının ardından bir ikincilik daha aldı. Meksika'nın ardından dünyada gelir dağılımı en adaletsiz ülke Türkiye.

Paylaş
Türkiye Meksika'dan sonra dünyada gelir dağılımı en adaletsiz ülke sıralamasında ikincilik koltuğuna oturdu. En zengin yüzde 10'luk kesim, gelirin yüzde 34.6'sına sahip olurken, en yoksul yüzde 20'lik kesim gelirin yalnızca yüzde 1.9'unu alabildi. Paylaşım adaletsizliği yüzde 17'ye ulaştı. DİE'nin hazırladığı ve yeni yayımladığı Türkiye İstatistik Yıllığı 2004'te yer alan seçilmiş ülkelere göre gelir dağılımını gösteren tablo, Türkiye'nin, ABD'yi de geride bırakarak, Meksika'dan sonra gelir dağılımında en kötü ülke olduğunu ortaya koydu. En yoksul yüzde 10'luk dilimin gelirden yüzde 1.9 pay aldığı Türkiye'de, en zengin yüzde 10'luk dilimin aldığı pay ise yüzde 34.6'yı buluyor. Meksika'da bu oranlar en düşük yüzde 10'luk dilimde yüzde 1, en yüksek yüzde 10'luk dilimde ise yüzde 43.1. Türkiye en yoksul yüzde 10'un gelirden aldığı pay sıralamasına göre ABD ile aynı sırada yer aldı. Ancak ABD'de en zengin yüzde 10'luk kesimin gelirden aldığı pay yüzde 29.9'da kaldı. Türkiye'de ise bu pay yüzde 34.6'ya çıkıyor. ABD'nin en zengini ile en yoksulu arasındaki fark 14.7 olarak belirlendi ve Türkiye'nin yüzde 17'lik farkından daha iyi bir seviye ortaya çıktı. En zengin ve en yoksul yüzde 10'luk nüfus dilimlerinin gelirden aldıkları pay açısından en büyük fark ise 42 katla Meksika'da. En düşük ile en yüksek yüzde 10'luk nüfus dilimleri arasında gelir dağılımı adaletsizliğinde Meksika, Türkiye, ABD'den sonra 14 kat farkla Portekiz, 12.5 kat farkla İngiltere başı çekiyor.

En iyi Japonya Yunanistan'da en düşük yüzde 10'luk dilim toplam gelirin yüzde 2.9'unu, en yüksek yüzde 10'luk dilim ise toplam gelirin yüzde 28.5'ini kullanıyor. Yunanistan'da gelir dağılımı açısından en düşük ile en yüksek yüzde 10 arasındaki gelir farkı yaklaşık 9 katta kalıyor. En yoksul ve en zengin yüzde 10'luk dilimler arasındaki gelir farkı Slovak Cumhuriyeti'nde 5.7 kat olurken, gelir dağılımı açısından en iyi durumdaki ülke olan Japonya'da en düşük yüzde 10'luk dilim gelirden yüzde 4.8, en zengin yüzde 10'luk dilim ise yüzde 21.7 pay alıyor. İki kesim arasındaki gelir farkı 3.5 katta kalıyor. Gini katsayısına göre hesaplanan gelir dağılım endeksine bakıldığında da 54.6 değeriyle en kötü gelir dağılımına sahip olan Meksika'dan sonra Türkiye 42 değeriyle ikinci sırada yer alıyor. Macaristan 24.4 değeriyle en iyi durumdaki ülke konumunda bulunuyor.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Hakaret kanıtlandı

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa