Strateji Amerika'dan
   işbirliği Türkiye'den!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı George Bush'un görüşmesinde "stratejik ortaklığa" vurgu yapıldı. Erdoğan, Geniş Ortadoğu Projesi'nin (BOP) bu ortaklığın temeli olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı George Bush'un görüşmesinde "stratejik ortaklığa" vurgu yapıldı. Erdoğan, Geniş Ortadoğu Projesi'nin (BOP) bu ortaklığın temeli olduğunu söyledi. Bush ise BOP konusunda Türkiye'den beklediklerini sıraladı. Başbakan Erdoğan, Bush ile dün akşam görüştü. Görüşme, adeta Erdoğan'ın ABD politikalarına bir sadakat tazeleme şeklinde geçti. ABD'ye adım atar atmaz Türkiye'nin ABD'nin en sadık müttefiki olduğunu ve ABD'nin işgal ettiği Kore'de, Afganistan'da, Somali'de omuz omuza çalıştıklarını söyleyen Erdoğan, GOP'a da övgüler dizdi. GOP'un Türkiye'nin de çıkarına olduğunu iddia eden Erdoğan, Bush ile görüşmesinde de bu sözlerini tekrarladı.

GOP vurgusu Görüşmenin ardından ortak bir açıklama yapan Bush ve Erdoğan sözlerine "stratejik işbirliği" vurgusuyla başladı. Bush, "Erdoğan ile birçok konuda çok kapsamlı görüşmelerde bulunduk. Bunun sebebi de, Türk Amerikan ilişkilerinin çok önemli stratejik ilişkiler olmasıdır" dedi. Başbakan Erdoğan'a, Geniş Ortadoğu Projesine verdiği güçlü destek dolayısıyla memnuniyetini bildirdiğini ifade eden Bush, "Türkiye'nin demokrasisi, Ortadoğu'daki insanlar için önemli bir örnek. Ben de Erdoğan'a bu yöndeki liderliği için teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca Başbakan'a Türkiye'nin Afganistan'daki liderlik rolü dolayısıyla da teşekkür ediyorum" diye konuştu. Bush, Erdoğan'ın kendisine, Türkiye'ye daha fazla Amerikan yatırımı yapılması konusunu gündeme getirdiğini, kendisinin bu yönde yardımcı olmaya çalışacağını bildirdi. Bush, "Bütünüyle değerlendirirsek, çok zengin ve verimli bir görüşme oldu" dedi. Başbakan Erdoğan da, Bush'un ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu görüşmede, Türk Amerikan siyasi birlikteliğinin, geleceğe yansımasını değerlendirme imkanı bulduk" dedi. Bölgesel dinamikler açısından, Geniş Ortadoğu Projesini de ele aldıklarını belirten Başbakan Erdoğan, görüşülen diğer konular arasında Kıbrıs, Irak, Afganistan, İsrail ve Filistin konularını saydı. Erdoğan, "Amerika ile Türkiye arasındaki bu dayanışmanın geleceğe özgüvenle yürümesini de değerlendirdik. Güven ve istikrar ülkesi olarak Türkiye'nin Amerikan yatırımlarına açık olduğunu ifade ettim. Başkan Bush'un bu konuya pozitif bakışı bizi memnun etti. Bu stratejik birlikteliği, geleceğe doğru güvenle yürüteceğiz" dedi.
'ABD LİDERLİĞİ ÖVGÜYE DEĞER' Amerikan-Türk Konseyi'nin (ATC) yıllık toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ortadoğu'nun "kritik bir dönemden" geçtiğini belirterek, Irak'taki gelişmelerin yanı sıra, Arap-İsrail çatışması ve bölgedeki reform sürecinin, bu bölgenin geleceğinin belirlenmesinde temel olacağını ifade etti. Gül, Türkiye'nin İsrail'le ilişkileri iyileştirme yönünde adımlar attığını da belirterek, son dönemde yapılan karşılıklı ziyaretleri hatırlattı. Geçen yıl ABD'de yapılan G-8 zirvesinden çok daha önce Ortadoğu'da demokratikleşmenin gereğine ilişkin ifadeler kullandığını söyleyen Gül, yeni reform hareketinde ABD'nin liderliğinin övgüye değer olduğunu savundu. Gül, bölgede bir komşu ve demokratik bir ortak olarak reform sürecine Türkiye'nin katkıda bulunmakta kararlı olduğunu ifade etti. Ortadoğu'da değişiklik rüzgarlarının estiğini belirten Gül, bu etkinin Türkiye'nin çevresinde Balkanlar'dan Orta Asya'ya kadar hissedildiğini ifade etti.

www.evrensel.net