07 Haziran 2005 21:00

Seydişehirli destek arıyor

Seydişehir Şehir Meclisi üyeleri, Alüminyum Fabrikası'nın özelleştirilmesine karşı destek aramak için Ankara'ya geldi. Çeşitli partileri ziyaret eden Seydişehirliler, bugün Kızılay'da bildiri dağıtarak halka özelleştirme ile ilgili bilgi verecekler.

Paylaş
Seydişehir Eti Alüminyum Fabrikası'nın, özelleştirilmesine karşı mücadele yürüten Seydişehirliler destek istemek üzere Ankara'ya geldi. Meclis'te görüşmelerde bulunan Seydişehir Şehir Meclisi üyeleri siyasi partileri de ziyaret etti. İçerisinde siyasi parti, esnaf örgütüleri ve ticaret odasının da bulunduğu ve başkanlığını Çelik-İş Seydişehir Şube Başkanı Muharrem Oğuz'un yaptığı Şehir Meclisi'nin 35 üyesi, temaslarda bulunmak üzere dün sabah otobüsle Seydişehir'den Ankara'ya hareket etti. Hareket öncesi açıklama yapan Oğuz, şimdiye kadar yaptıkları eylemler sonucunda istediklerini elde edemediklerini ve bu nedenle Ankara'da görüşmeler yapmaya gittiklerini söyledi. Özelleştirilmeyi engellemeye kararlı olduklarını ifade eden Oğuz, "Ankara'da yapacağımız ziyaretler ve eylemin sonuç vermemesi durumunda yeni kararlar alarak uygulamaya koyacağız" dedi. Şehir Meclisi üyeleri ilk olarak Meclis'te CHP grubu ile bir araya geldi. CHP Grup toplantısına katılan Şehir Meclisi üyelerini mücadelelerinden dolayı kutlayan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Seydişehirlinin sağcı-solcu ayırmadan özelleştirmeye karşı birlikte mücadele yürüttüğünü söyledi. Bugüne kadar hiçbir özelleştirmenin yarar getirmediğinai belirten Baykal, "Hangi özelleştirme Türkiye için iyi oldu, bir tane gösterin?" diye sordu.

Kızılay'da bildiri dağıtacaklar Çeşitli siyasi partileri ziyaret ederek seslerini duyurmaya çalıştıklarını belirten Çelik-İş Seydişehir Şube Başkanı Muharrem Oğuz da hükümete "Sata sata bir yere varamazsınız. Ülkenin yeraltı kaynaklarını değerlendirerek ekonomiyi düzeltebilirsiniz" diye seslendi. Bugün saat 12.00'de Kızılay Meydanı'nda 50 kişi ile bildiri dağıtarak, Seydişehir'in özelleştirilmesi hakkında Ankaralıya bilgi vereceklerini söyleyen Oğuz, işçilerin de Seydişehir'de "özelleştirme çadırları" kurarak mücadelesini sürdüreceğini söyledi. İşçilerin ayrıca bugün ve yarın işyerini terk etmeme eylemi de yapacağını kaydeden Oğuz, ihalenin yapılacağı 10 Haziran'da, tüm Seydişehir'in Ankara'ya geleceğini, bunun için 200 otobüs tuttuklarını söyledi.


TÜPRAŞ için imza kampanyası Petrol-İş Sendikası İzmit'te TÜPRAŞ'ın özelleştirilmesinin durdurulması için imza kampanyası başlattı. D-100 karayolu ile Sanat Sokağın'da kurulan imza standlarının açılışına katılan Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, hükümeti, devletin para kaynağı olan TÜPRAŞ'ı özelleştirerek akılsız olmakla suçladı. Petrolün, devletler için stratejik öneme sahip olduğu için bütün dünyada kamu kurumları tarafından işletildiğini belirten Öztaşkın, mahkemenin "TÜPRAŞ'ın satışı kamu yararına aykırıdır" tespitine ve kamuoyunun tepkisine rağmen hükümetin inatla TÜPRAŞ'ı satmak istediğini belirtti. Özelleştirmeye karşı mücadele edeceklerini vurgulayan Öztaşkın, açılan standda ilk imzayı attı. Açılışın ardından Öztaşkın ve beraberindekiler Hürriyet, Fethiye, İnönü caddeleri boyunca gezerek, vatandaşlara ve esnaflara broşür dağıttılar, megafonlarla TÜPRAŞ'ın özelleştirilmesine karşı destek istediler. İmza standı açılışına KESK, DİSK ve Türk İş'e bağlı sendikaların yöneticileri de katıldı.


Limanların satışı durdurulsun Liman-İş Yönetim Kurulu, yaptığı yazılı açıklama ile Haydarpaşa Limanı'nın kapatılma kararıyla Mersin, İzmir Alsancak, İskenderun, Samsun, Bandırma ve Derince limanlarının özelleştirilme çalışmalarına bir an önce son verilmesini istedi. Limancılığın kamu hizmeti olduğu belirtilen açıklamada, özelleştirmenin sonucunun birtakım çıkar çevrelerine rant sağlanacağı ifade edildi. Özelleştirmenin durdurulması istenen açıklamada "İhale şartları yerine getirilmeyen, devletin kasasına girmesi gereken 800 milyon dolar gelirden mahrum bırakılan TDİ limanları da vakit kaybetmeksizin geri alınmalıdır" denildi. Kuşadası Limanı'nın işletme hakkının Egeports'a devredilmesinin ardından yaşananların özelleştirmenin sonuçlarını göz önüne serdiği belirtilen açıklamada, limanda, sözleşmeye aykırı olarak şirketin mağaza ve işyeri yaptığı ifade edildi. Halkın ve esnafının buna tepki gösterdiği vurgulanan açıklamadı, Maliye Bakanlığı ve Özelleştirme İdaresi'nun ise sessiz kalması eleştirildi.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Bakanlar yolsuzluktan dolayı mı görevden alındı?

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa