04 Haziran 2005 21:00

GİMAS grevinde lokavt dönemi

Çiğli Organize Sanayi Sitesi'nde bulunan GİMAS'ta Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçilerin sürdürdüğü grev 6. haftasına girdi.

Paylaş
Çiğli Organize Sanayi Sitesi'nde bulunan GİMAS'ta Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçilerin sürdürdüğü grev 6. haftasına girdi. İşçiler fabrika önüne kurdukları grev çadırında gece gündüz iki vardiya şeklinde nöbet tutarken, GİMAS patronu da 3 Haziran'dan itibaren geçerli olmak üzere lokavt ilan etti. Bu kararı inandırıcı bulmayan işçiler patronun grevi kırmak için 60-70 kadar taşeron işçi çalıştırmaya devam ettiğini dile getirdiler. Sendika lokavt kararının kaldırılması için mahkemeye başvurdu. İşçiler, aldıkları ücretle artık dayanacak güçlerinin kalmadığını söylüyor. Yaptıkları iş çok ağır olmasına rağmen en fazla 500 milyon lira ücret alıyorlar. "İçeride kaç yıl çalıştığın önemli değil, ikramiye, yakacak, çocuk yardımı gibi bütün haklarla birlikte en yüksek 500 en düşük 350 milyon alıyorsun" diyen işçiler, kalifiye işçi olmalarına rağmen taşeron işçilerden daha az ücret aldıklarını belirttiler. İşçiler en düşük ücretin 500'e, en yüksek ücretin ise 800 milyon liraya çıkarılmasını istiyor. Fabrika önündeki grev çadırında görüştüğümüz GİMAS işçileri, "Biz patrondan fabrikasını istemiyoruz. Bizim ürettiğimiz en küçük parça milyarlar değerinde. Biz sadece emeğimizin karşılığını, insanca geçinebileceğimiz bir ücret istiyoruz" dedi.

Sonuna kadar Tornacılık yapan Soner Demirbaş 15 yıllık GİMAS işçisi. Evli ve iki çocuğu olan Demirbaş 500 milyon lira ücret alıyor. "Bu parayla çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılayamıyorum. Neredeyse sadece mutfak masrafına gidiyor. Greve çıktığımızdan beri de geçinmek için günlük işlerde çalışıyorum. Ne iş bulursak. Ben bu fabrikaya 15 yıl emek verdim, patronun bize yaptığına bak" diyen Demirbaş, istedikleri "üç kuruş zamma" karşılık patronun 40 gündür süründürdüğünü belirtti. İmalatçı olarak 3 yıldır GİMAS'ta çalışan Halil Merter ise 370 milyon lira ücret alıyor. 200 milyon lira ev kirası veren Merter, "Bana 170 milyon kalıyor. Eşim hamile, daha doğru düzgün kontrole bile götüremedim. Sağlıklı beslenmesi gerekiyor ama aldığım ücretle nasıl beslenebilir ki? Biz verilen işi sabahlara kadar çalışıp yetiştiriyoruz. Ayda 80 saat fazla mesai yapıyoruz. Patron aylık üretimi kişi başı 2 bin kiloya çıkardı. Biz yine sesimizi çıkarmadık, işleri yetiştirdik" dedi. Yeni evlendiğini, grev süresince geçinebilmek için takıları sattığını anlatan Merter sözlerini şöyle sürdürdü: "Şimdi onlar da bitti. Günlük iş de bulamıyorum. Nasıl dayanırım bilmiyorum ama ben buraya 3 gün sonra çıkıp giderim diye gelmedim, sonuna kadar buradayım. Ne kadar zorluk çeksek de grevimizi sürdüreceğiz."

ÖNCEKİ HABER

Sendikaları için yürüdüler

SONRAKİ HABER

Çanakkale depremi nedeniyle İstanbul'da çatlak oluşan bina boşaltıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa