02 Haziran 2005 01:00

HASRETLE ANIYORUZ

Bugün Ahmed Arif ve Orhan Kemal'in; yarın Nâzım Hikmet'in ölüm yıldönümü... Edebiyatımızın usta kalemlerini saygıyla anıyoruz. Pek çok ildeki etkinlikler de, bu usta isimleri gelecek kuşaklara aktarmak için...

Paylaş
Usta öykücümüz Orhan Kemal'i 2 Haziran 1970; dağların gür sesli ozanı Ahmet Arif'i 2 Haziran 1991'de yitirmiştik. Dünyaca ünlü şairimiz Nâzım Hikmet'in ölüm tarihi ise 3 Haziran 1963... Edebiyatın bu usta isimleri bugün ve yarın yapılacak pek çok etkinlik ile anılacak. Orhan Kemal ölümünün 35. yılında, Orhan Kemal Kültür Merkezi tarafından düzenlenen törenle anılacak. Törende 2005 yılı Orhan Kemal Roman Armağanı'nı "Ölümün Gölgesi Yok" romanıyla kazanan Adnan Binyazar'a da ödülü verilecektir. Tören programında, Metin Balay, Ayten Şan, Işık Öğütçü, İnci Aral, Sadık Aslankara, Tahsin Yücel, Prof. Dr. Türkel Minibaş ve Faruk Duman yer alıyor. Tören, Beyazıt'ta bulunan Orhan Kemal Kütüphanesi-Konferans Salonu'nda bugün saat 10.30'da... Ahmed Arif için de Diyarbakır'da bir etkinlik yapılacak. 5. Diyarbakır Kültür Sanat Festivali kapsamında yapılacak etkinlik, Ahmet Arif Parkı'nda bugün saat 11.30'da... İstanbul'da da Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde bir tören var. Yarın Saat 19.30'da yapılacak etkinliğe Yılmaz Onay ve Arif Damar katılıyorlar. Ertesi gün saat 19.00'da da Ataol Behramoğlu, Macit Koper, Aslı Öngören, Metin Coşkun, Orhan Aydın, Kaf Dağı Müzik Topluluğu ve NHKM Gençlik Korosu'nun katılacağı bir etkinlik var. Eskişehir'de ise "5. Nazım Hikmet ve Kuva-i Milliye Şehitleri Anma Etkinliği" 4 Haziran Günü Doğançayır'da yapılacak. Sabah saat 11.00'de başlayacak etkinlikler kapsamında, Rutkay Aziz, Gülsüm Cengiz birer konuşma yapacaklar; ayrıca Sennur Sezer, Şükrü Erbaş, Haydar Ergülen, Mahmut Temizyürek, Rahmi Emeç, Turgay Fişekçi, Nevzat Şenol, Nurgül Ateş ve Erdoğan Ekiner'in katılacağı şiir okuma etkinlikleri gerçekleştirilecek. Sennur Sezer, Gülsüm Cengiz, Mehmet Güler ve Metin Turan'ın katılacağı bir panel de programda yer alıyor. Akşam saatlerinde de çeşitli toplulukların katıldığı bir konser var.

Moskova'da anma Yarın ise ağırlıkla Nâzım Hikmet anmaları gerçekleştirilecek. Nâzım Hikmet ölümünün 42. yılında Moskova "Novo Deviçiye"e mezarlığındaki kabrinin başında konuşmalar, şiirler ve şarkılarla anılacak. Yarın sabah Rus-Türk Araştırmaları Merkezi'nce düzenlenecek anma etkinliğinde Şair Ataol Behramoğlu da bir konuşma yapacak. Aynı akşam Moskova saatiyle 19.00'da "Toptim İş Merkezi" sinema salonunda da Ataol Behramoğlu ve Müzisyen Halûk Çetin bir dinleti sunacaklar.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Panikatak

SONRAKİ HABER

Melayê Cizîrî’yi anlatan oyunun prömiyeri yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa