'İyi ki varlar'

Türk rock müziğinin en köklü 2 ismi Moğollar ve Erkin Koray, önceki akşam Bostancı Gösteri Merkezi'nde konser verdi. Yaklaşık 3 bin kişinin izlediği konserde ilk olarak Moğollar sahne aldı.

Türk rock müziğinin en köklü 2 ismi Moğollar ve Erkin Koray, önceki akşam Bostancı Gösteri Merkezi'nde konser verdi. Yaklaşık 3 bin kişinin izlediği konserde ilk olarak Moğollar sahne aldı. Grup, Cahit Berkay'ın "Selvi Boylum Al Yazmalım", "Dila Hatun", "Devlerin Aşkı", gibi artık klasikleşmiş film müziklerinin yanı sıra eski albümlerinden ve 2004 yılında çıkardığı "Yürüdük Durmadan" isimli albümden parçalar seslendirdi. Ülkenin ve dünyanın politik, sosyal, kültürel meselelerine en açıktan ve en net tavır koymasıyla bilinen grup, özellikle, Bergama köylülerinin altın şirketine karşı mücadelesini anlatan "Ölüler Altın Takmaz", Sivas katliamını anlatan "Issızlığın Ortasında", ABD'nin Irak işgalini anlatan "Çölde Gökyüzü" gibi parçalarıyla seyirciden büyük alkış aldı. Moğollar'dan sonra sahneye çıkan Erkin Koray da kendisine eşlik eden 4 kişilik grubuyla, yaklaşık 40 yıllık müzikal serüveninin unutulmaz ürünleriyle salondaki coşkuyu doruğa çıkardı.

TCK'ya tepki Konserin sonunda sanatçılar, seyirciyi birlikte selamlarken, Erkin Koray ve Cahit Berkay, yaptıkları kısa konuşmada 1 Haziran'da yürürlüğü girecek yeni TCK'nın sanatçılar üzerinde yaratabileceği olumsuzluklara ilişkin kaygılarını dile getirdiler. Geceyi en iyi özetleyen söz ise seyirciler arasındaki bir kadından geldi: "İyi ki varsınız!..."

www.evrensel.net