Barışseverler daha cesur olmalı

Bölgede özellikle son 7 ayda savaşa doğru yol alındığını ifade eden Baydemir, buna karşı duruşu ortaya koymak gerektiğini dile getirdi.

Diyarbakır 5. Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen "Ortadoğu'da Barış ve Halkların Barış Hakkı" konulu konferans çeşitli ülkelerden çok sayıda davetlinin katılımıyla başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Ortadoğu ve Türkiye'nin barış dışında hiçbir şansı olmadığına dikkat çekerek, barışseverleri daha cesur davranmaya çağırdı. Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivali çerçevesinde bu yıl ilk kez düzenlenen ve 3 gün sürecek olan "Ortadoğu'da Barış ve Halkların Barış Hakkı" konulu konferans Bağlar Belediyesi Konferans Salonu'nda başladı. Diyarbakır Demokrasi Platformu ve Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen konferansta, "Ortadoğu'nun dünü bugünü ve geleceği", "Onyılların çözüm bekleyen sorunları" ve "Ortadoğu'da barış hakkı" konuları ele alınacak.

Iraklılara 'vize' engeli Konferansa Demokratik Toplum Hareketi (DTH) Koordinasyon üyeleri ve DEP eski milletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan, Selim Sadak, Barış ve Demokratik Çözüm Grubu üyeleri, Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden Prof. Dr. Büşra Ersanlı, Fransa CIMADE Bölge Temsilcisi Jean Paul Nunez, Araştırmacı Yazar Faik Bulut, İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden Cengiz Çandar, Avrupa Parlamentosu üyesi Feleknas Uca ile çok sayıda akademisyen, gazeteci ve araştırmacı katılım sağladı. Irak'tan gelmesi beklenen katılımcılar, vize alamaması nedeniyle konferansa gelemedi. Savaşa doğru... Konferansın açış konuşmasını yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Ortadoğu ve Türkiye'nin yakın geçmişine bakıldığında hakların elde edilmemesinden kaynaklı birçok savaş ve acının yaşandığının görüleceğini söyledi. Türkiye'de son 6 yıldır geliştirilmeye çalışılan barış ortamının iyi değerlendirilemediğini ifade eden Baydemir, "Maalesef uzun süredir özlemi duyulan toplumsal barışa ulaşamadık. Türkiye'de özellikle 7 aydır savaşa doğru yol alıyoruz. Buna karşı bir duruşu ortaya koymak gerekiyor. Ortadoğu'nun ve Türkiye'nin barış dışında hiçbir şansı yoktur. Savaşın tekrar başlaması, tarihin kendini tekerrür etmesinden başka bir sonuca yol açmayacaktır. Bu nedenle barışseverlerin çatışma stratejisini yürütenlerden daha cesur olması gerekiyor. Barışın bütün ezilen halkların erken ulaşacağı evrensel bir değer olmasını diliyorum" diye konuştu. Baydemir'in açış konuşmasının ardından konferans, "Ortadoğu'nun dünü, bugünü ve geleceği" konulu oturumla devam etti.

'Acı bilanço artıyor' Diyarbakır Demokrasi Platformu Sözcüsü ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Demirtaş da Ortadoğu topraklarının kutsal, verimli, zengin ve stratejik olması nedeniyle tarih boyunca çekişmelere, savaşlar sahne olduğunu vurguladı. Medeniyetin ilk tohumlarının atıldığı bu toprakların her bakımdan verimli olmasının yerleşik halklara şans getirmek yerine her dönemde acı ve ızdırıbın kaynağı haline geldiğinin altını çizen Demirtaş, bu nedenle savaşın milyonlarca insanın canına mal olduğunu anlattı. Kürt sorunu kaynaklı olarak sadece Türkiye'de yaşanan savaşta 40 bine yakın insanın hayatını kaybettiğine dikkat çeken Demirtaş, "Bütün barış girişimlerine rağmen geçen yıl içerisinde 196 kişi bu yılın ilk 5 ayında 103 kişi Türkiye'deki çatışmalarda yaşamını yitirmiştir. Ne yazık ki bu acı bilanço her geçen gün artarak kendini güncelemektedir" şeklinde konuştu.

www.evrensel.net