28 Mayıs 2005 01:00

Yeşilyurt işçileri destek arayışında

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde işten atılan 14 işçi, hakları için sürdürdükleri mücadeleyle dayanışma çağrısı yaptı. DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi işçiler, sendika yöneticileri ile birlikte EMEP Malatya İl Örgütü'nü ziyaret ettiler.

Paylaş
Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde işten atılan 14 işçi, hakları için sürdürdükleri mücadeleyle dayanışma çağrısı yaptı. DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi işçiler, sendika yöneticileri ile birlikte EMEP Malatya İl Örgütü'nü ziyaret ettiler. Genel-İş Şube Başkanı Bahattin Öner, ziyaret sırasında, işçilerin yaşadıkları sorunları kısaca anlatarak destek isteklerini dile getirdi. Öner, 28 Mart seçimlerinde göreve gelen AKP'li Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Kavuk'un işçilerin haklarını gasp ettiğini belirterek şunları söyledi: "Kavuk, Seçim Kurulu'ndan mazbatasını aldığı günden hemen sonraki gün, örgütlü olduğumuz bu işyerinde, sendikal hareketin derhal değişmesi gerektiğini, ve bu anlamda Hak-İş'e bağlı Hizmet-İş Sendikası'nın örgütlü olmasını hakim kılmak amacıyla işçi arkadaşlarımız arasında ikicilik yaparak, böl parçala yönet yöntemini kullanmıştır. İşveren her ne kadar çaba sarf etmiş ise de örgütlü gücümüzün kırılmadığını görünce TİS hükümlerine ve iş hukukuna aykırı hareketlerde bulunmuş ve ayrımcılık yapmıştır."

Çifte standart 30 Aralık 2004 tarihinde vize bahanesi ile 30 işçinin iş akdinin fesh edildiğini hatırlatan Öner, "Bu arkadaşlarımızın 14'ü işe dönüş davası açmış ve yerel mahkemenin vermiş olduğu kararla işe dönüş hakkı kazanmıştır. Ancak işveren temyiz hakkını kullanarak işçilerin işe başlamasını engellemiştir. Diğer yandan ise işe dönüş için dava açmayan Hizmet-İş üyesi 15 işçiyi tekrar işe almıştır" dedi. Görüşmek için belediyeye giden işçilerin yüzüne kapıların kapandığını ve hakarete uğradıklarını, ardından asılsız ihbarlar nedeniyle gözaltına alındıklarını anlatan Öner, "Bizler bu olumsuzlukların giderilmesi için sizlerin desteğine ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu. EMEP İl Başkanı Nejdet Bali ise "Sonuna kadar haklı davanızın arkasındayız. Bu süreçte işçi ve emekçilere yapılan saldırıların karşısında birlik olmaktan başka şansımız yok" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

AKP'den istifa ediyorlar

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş, Çiğli OSB işçilerine 1 Mayıs çağrısı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa