Fotoğraf: Evrensel

'Bakan Çiçek istifa etsin'

Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in Boğaziçi Üniversitesi'nde yapılması planlanan "İmparatorluğun Çöküşü Döneminde Osmanlı Ermenileri" adlı konferansla ilgili sözlerine insan hakları savunucularından, hukukçulardan ve öğretim üyülerinden tepki geldi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in Boğaziçi Üniversitesi'nde yapılması planlanan "İmparatorluğun Çöküşü Döneminde Osmanlı Ermenileri" adlı konferansla ilgili sözlerine insan hakları savunucularından, hukukçulardan ve öğretim üyülerinden tepki geldi. İHD İzmir Şubesi ve Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi dün gerçekleştirdikleri ortak basın açıklamasında Bakan Çiçek'in sözlerinin, "TBMM kürsüsünden düşünce ve ifade özgürlüğünü hiçe sayan, bir anlamıyla anayasa suçu olduğuna dikkat çekilerek, Bakan hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundular. Basın açıklamasında konuşan İHD İzmir Şube Başkanı Mustafa Rollas, "Ne düşünüp, ne düşünmememiz gerektiğine, neyi nasıl düşünmemiz gerektiğine dair kudreti kendilerinde gören kişi ve kurumlar, bütün demokrasi söylemine rağmen gerçek niyetlerini aşikâr etmişler, sözde demokrasimizin foyasını ortaya çıkarmışlardır" dedi. Ayrıca, eylemi suç teşkil eden Cemil Çiçek hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilmek üzere, suç duyurusunda bulunuyoruz."

Öğretim üyeleri de YÖK'e tepkili Öte yandan Ege Üniversitesi öğretim üyeleri de, konferansın ertelenmesine tepki gösterdi. Ege Üniversitesi Edebiyat ve İletişim Fakültesi öğretim elemanlarının Edebiyat Fakültesi önünde yaptıkları açıklamada konuşan, Doç.Dr. Melek Göregenli, Boğaziçi Üniversitesi'nde yapılan müdahalenin akademik özgürlüğü ve üniversite özerkliğini ortadan kaldırdığını ifade etti. "YÖK ise, üniversiteyi destekleyeceğine, bu kavramlara saldıranların yanında yer almıştır" diyen Göregenli, YÖK'ün bu tutumunu şiddetle kınadıklarını ifade etti. Göregenli, konferansın bir an önce Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleştirilmesini istediklerini belirtti. Öğretim üyelerinin açıklamasına öğrenciler de katılarak destek verdi. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Elemanlarının imzaladığı, Adalet Bakanı ve bazı milletvekillerinin henüz yapılmamış bir konferansla ilgili beyanlarının düşünce ve ifade özgürlüğüne bir saldırı olduğuna ilişkin metin, Ege Üniversitesi Edebiyat ve İletişim Fakültesi'nden 51öğretim üyesi tarafından imzalandı. Metin, Adalet Bakanlığı ve YÖK'e gönderilecek.
TEPKİLER ARTIYOR 28 kurumun imzasıyla yapılan bir açıklamada, "Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in, daha başlamamış bir toplantıyı düzenleyenleri 'millete küfretmekle', 'millete ihanet etmekle' suçlaması, siyasi ve vicdani sorumsuzluk olmasının yanı sıra, tipik bir yargısız infaz örneğidir" denildi. Açıklamada imzası bulunan kişi ve kurumlar şunlar: AMARGİ Kadın Akademisi, Prof. Dr. Baskın Oran, Beyoğlu Gazetesi Genel Koordinatörü Yurdagül Erkoca, Barış Girişimi, Buluşma Forumu, Düşünce Suçuna Karşı Girişim, Halkların Uluslararası Mücadele Ligi, Helsinki Yurttaşlar Derneği, IPS İletişim Vakfı Başkanı Nadire Mater, İHD, İHD İstanbul Şubesi, İnsan Hakları Gündemi Derneği Başkanı Orhan Kemal Cengiz, İTO Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Kaplan, İstanbul Diş Hekimleri Odası Başkanı Rıfat Yüzbaşıoğlu Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler,KADAV, KAOS-GL, Lambdaistanbul Eşcinsel Girişimi, Mayınsız Bir Türkiye Girişimi, MAZLUM-DER Genel Başkanı Ayhan Bilgen,Sabancı Üniversitesi Barış Platformu, Tarih Vakfı, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Türkiye PEN Merkezi, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Uçan Süpürge, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Tahsin Yeşildere.

www.evrensel.net