23 Mayıs 2005 01:00

DTH 2006 Sonbaharı'na hazırlanıyor

Demokratik Toplum Hareketi (DTH) Koordinasyon Kurulu'ndan Feridun Yazar, 2006 Sonbahar'ında erken seçim beklediklerini kaydederek, "Elimizi çabuk tutmamız gerekiyor" dedi.

Paylaş
Demokratik Toplum Hareketi (DTH) Koordinasyon Kurulu'ndan Feridun Yazar, 2006 Sonbahar'ında erken seçim beklediklerini kaydederek, "Elimizi çabuk tutmamız gerekiyor" dedi. Yazar, DTH'yi yalnızca Kürt sorununa değil, Türkiye'nin bütün sorunlarına eğilen, Ortadoğu'da da belirleyici rol oynayan bir yapıya kavuşturmayı hedeflediklerini söyledi. Demokratik Toplum Hareketi, dün Kristal Düğün Salonu'nda "Halka Danışma Toplantısı" düzenledi. 150'ye yakın kişinin izlediği ve kadınların katılımının dikkat çektiği toplantıya, Demokratik Toplum Hareketi Koordinasyon Kurulu'ndan Hatip Dicle, Feridun Yazar ve Aysel Tuğluk katıldı. Feridun Yazar, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB reformlarını askıya aldığını belirterek, "Bu hükümet Türkiye'nin ihtiyaçlarına cevap veremez hale geldi" dedi. Türkiye'yi bir erken seçimin beklediğini belirten Yazar, "2006'nın sonbaharı seçim için uygun bir tarih olur. Çok ivedilikle hazırlanmalıyız. Elimizi çabul tutmamız gerekiyor" dedi.

'Adım atılmalı' Yazar, DTH'nin Kürt sorununa odaklı siyaseti geliştirerek, Türkiye'nin bütün sorunlarına eğilen, Ortadoğu'da belirleyici rol oynayan bir yapıya kavuşturulması gerektiğini ifade etti. DTH'nin partileşme sürecini halkın doğrudan katılımı ile gerçekleştireceğini belirten Yazar, tartışmaya açtıkları "DTH Genel Yaklaşımlar ve Etkiler" metnine halkın görüşleri doğrultusunda son halini vereceklerini söyledi. Türkiye'de son dönemde olumsuz gelişmeler yaşandığına da işaret eden Yazar, İsrail-Filistin ve İspanya-ETA arasında uzlaşmaya gidildiğini belirterek, "Umuyoruz, Türkiye'de Kürt sorununda da adımlar atılır" diye konuştu. Yazar'ın ardından Aysel Tuğluk, taslak metni katılımcıların bilgisine sundu. Basına kapalı olarak devam eden toplantıda, katılımcılar söz alarak görüşlerini dile getirdi. Toplantının sonunda bir seçim komisyonu oluşturulacak. DEHAP'ın 3 Kasım 2002 seçimlerinde aldığı oy oranı doğrultusunda, DTH için Ankara'dan 81 delege seçilecek.

ÖNCEKİ HABER

Gazeteciler AKP'nin
   istediğini mi yazacak?

SONRAKİ HABER

Dilovası’nda iş kazası: Forktliftin altında kalan işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa