Buğday hasada buruk başlıyor

Çukurova'da üreticileri, 25 Mayıs'ta başlayacak buğday hasadına buruk hazırlanıyor. Girdi maliyeti 0.40 YTL'ye varan buğdayın Ticaret Borsası'nda 0.33 YTL'den işlem görmesi üreticiyi düşündürüyor.

Çukurova'da üreticileri, 25 Mayıs'ta başlayacak buğday hasadına buruk hazırlanıyor. Girdi maliyeti 0.40 YTL'ye varan buğdayın Ticaret Borsası'nda 0.33 YTL'den işlem görmesi üreticiyi düşündürüyor. Adana'nın merkez Seyhan ilçesi Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, buğdayın piyasadaki mevcut fiyatının, maliyetinin çok altında olması nedeniyle üreticinin 25 Mayıs'ta başlatacağı hasada buruk hazırlandığını söyleyerek, özellikle son bir yılda gübrede yüzde 60'lara varan fiyat artışının üreticiyi zor durumda bıraktığını belirtti.

Tek umut TMO Girmen, tek umutlarının çiftçinin kara gün dostu olarak bilinen Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) olduğunu belirterek, "TMO, tüccar gibi piyasaya girip dengeyi sağlamalı, aksi takdirde işimiz daha da zorlaşacak. Ofis devreye girmezse ürün yok pahasına satılır" diye konuştu. TMO, devreye girmediği takdirde buğday fiyatının taban yapacağına dikkati çeken Girmen, şunları kaydetti: "Avrupalı çiftçi neredeyse sıfır maliyetle ürettiği ürününü yarı fiyatına bile satsa zarar etmiyor. Girdi maliyetleri rakiplerimiz seviyesine getirilsin o zaman biz de dünya fiyatlarında ürün satabiliriz." Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru ise bu yıl süneyle etkin mücadele yapıldığını, bahar yağışlarının iyi alındığını, bu sayede kaliteli ve yüksek rekolte beklediklerini belirterek, şunları söyledi: "Bizim maliyet yüksekliğinin yanı sıra diğer yörelerin üreticilerine göre 'katmerli' diyebileceğimiz bir başka sorunumuz Çukurova buğdayının ikinci sınıf ekmeklik buğday kategorisinde değerlendirilmesidir. TMO'ya bu konuda başvuruda bulunarak Çukurova buğdayının kalitesi nedeniyle birinci sınıf olarak değerlendirilmesini istedik ancak, hasadın yaklaşmasına rağmen henüz bir cevap alamadık."

www.evrensel.net