08 Mayıs 2005 01:00

Faşizmi kınamıyorlar

Gürcistan lideri Mikhail Şaakaşvili ve İngiltere Başbakanı Tony Blair, Hitler faşizminin lanetleneceği 'faşizmin yenilgisinin 60. yıldönümü' kutlamalarına katılmayacak.

Paylaş
Rusya'da Hitler faşizminin bozguna uğratılmasının 60. yıldönümü kutlamaları sürerken İngiltere'de üçüncü kez başbakanlık koltuğuna oturan Tony Blair ve 'kadife darbeyle' başa gelen Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Şaakaşvili farklı gerekçelerle kutlamalara katılmayacaklar. Tüm dünyadan liderlerin katıldığı törende yer almayı reddeden Şaakaşvili'nin Rusya ile anlaşmazlıkları çözemediklerini söylerken Blair ise seçim sonrası yoğunluğu gerekçe gösterdi.

İki kutlamaya da gitmiyor Gürcistan Dışişleri Bakanı Salome Zurabişvili, Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, "Şu ana kadar çözülmemiş sorunlar konusunda bir ilerleme sağlayamadığımız ve Rus askerlerinin Gürcistan'daki üsleri boşaltma tarihi konusunda bir anlaşmaya varamadığımız için Şaakaşvili Moskova'ya gelmeyecek" dedi. Şaakaşvili aynı gerekçeyle 8 Mayıs'ta Moskova'da yapılacak Bağımsız Devletler Topluluğu kutlamalarına da katılmayacak.

Rusya'nın tepkisi Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Yakovenko da Radyo Eko Moskova'ya yaptığı açıklamada, "Moskova, Mihail Şaakaşvili'ye davetini, Rusya ve Gürcistan arasındaki üslerin boşaltılması konusundaki müzakere sürecine bağlı olarak yapmadı. Bize göre bu ikisi tamamen farklı konular" dedi. İngiltere Başbakanı Tony Blair ise daha önce katılacağını açıkladığı kutlamalara, kabine kurma çalışması nedeniyle katılamayacağı bildirdi. Rusya Devlet Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 3. kez seçimi kazanan Blair'i telefonla arayarak tebrik ettiği ve doğum gününü kutladığı kaydedildi. Açıklamada, Blair'in yoğun şekilde yeni kabinenin kurulması için çalıştığını söylediği ve bu yüzden de 9 Mayıs zafer bayramı kutlamalarına katılamayacağından duyduğu derin üzüntüyü dile getirdiği belirtildi. Putin'in İngiltere'nin yeni hükümetinden hiçbir temsilcinin 60. yıldönümü kutlamalarına katılmama konusunda gösterdiği mazereti anlayışla karşıladığı belirtildi.


WASHINGTON POST'TAN PUTİN'E SUÇLAMALAR Washington Post gazetesi, dünkü başyazısında Rusya'ya ve Devlet Başkanı Putin'e ağır suçlamalarda bulundu. Yazıda özetle şöyle denildi: "Rusya, 9 Mayıs pazartesi günü Nazizmin yenilgisinin 60. yılını dünya çapında kutlamaya hazırlanırken, Devlet Başkanı Vladimir Putin de Baltık ülkelerindeki bu değişimi aksi yöne çevirmeye çalışıyor. Bu amaçla Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u, birkaç gün önce ABD Başkanı Bush'un ziyaret ettiği Letonya'ya gönderen Putin, kutlamaların hemen ardından Lavrov'un Gürcistan'a gitmesini sağlayacak. Birçok Batılı kaynak Putin'in bu girişimleri çerçevesinde 50 devlet başkanını 60. yıl kutlamalarına davet etmesini, "gizliden Sovyetik örgütlenme" olarak değerlendiriyor. Sonuç olarak dünyanın 'süper' güçleri arasında yer alan Rusya'yı tanımak ve ülkeyle ters düşmemek için ABD Başkanı Bush da dahil birçok devlet adamı kutlamalara katılmak zorunda kalıyor. Putin de ABD'ye inat, "Bunu Sovyet halkları başardı ve bizim kutlamaları gelenekselleştirmemiz gerek. Geç kalmış olsak da, bu kutlama bir başlangıç" şeklinde konuşuyor."

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

ABD'ye uygun bir başkan!

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Batı'da bizi kim besleyecek, bunun kavgası var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa