02 Mayıs 2005 01:00

Aşıklar, aç olduklarını söylüyor!

Kültür Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu, "Günümüz Aşıkları Ne Söyledi?" başlıklı özel bir konser düzenleyerek, Aşık Mahzuni Şerif'ten Aşık Veysel'e, Aşık Çırakman'dan Aşık Kul Ahmet'e kadar ozanların 23 eserini dillendirdi.

Paylaş
Kültür Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu, özel bir konser vererek, halk ozanlarının eserlerini seslendirdi. Bazı ozanların da katıldığı konseri veren Bakanlık, yaklaşık 3 ay kadar önce ozanlara zaman zaman verilen yardımları kesmiş ve onların hastalıklarla, ekonomik zorluklarla mücadelede bir başına bırakmıştı. "Günümüz Aşıkları Ne Söyledi?" adını taşıyan konser, Cuma akşamı Türkocağı Binası'nda yapıldı. Yüzü aşkın kişinin izlediği konsere, ozanlardan Hüseyin Çırakman ile Aşık Haşimi özel davetli olarak katıldı. Sadece bu iki ozanın katıldığı konserde, Aşık Mahzuni Şerif'ten Aşık Veysel'e, Aşık Kul Ahmet'ten Aşık Daimi'ye kadar birçok ozana ait 23 eser seslendirildi. Mehmet Özbek'in yönettiği konserde Haşimi Aslıhak ile Cihat Yaman da birer türkülerini okudular. Aşık Kul Ahmet'in oğlu Mehmet Kartalkanat, babasının bir uzun havasını solo okuması, konsere katılanlara duygulu anlar yaşattı. "Oğul" adını taşıyan havayı cura eşliğinde okuyan Kartalkanat, babasının izinden gittiğini kanıtladı. Konserde, "halkın gönlü ve gözü" olarak tanımlanan ozanlar büyük bir övgü ve saygıyla anıldı.

'Doktor diyor hiç üzülme' Türkiye'deki halkların aşklarını, acılarını, ağıtlarını, özlemlerini ve diğer tüm duygularını eserlerine yansıtan ozanlar bugünlerde karınlarının açlığından, hastalıklarından ve ekonomik zorluklardan yakınıyorlar. Mesela konsere katılan Hüseyin Çırakman'ın beyin damarları tıkalı olduğu için birkaç aydır hastane kapılarında dolaşıyor. Yıllardır sürdürdüğü sanatçılık kimliği ile hiçbir sosyal güvence veya düzenli bir ekonomik getir sağlanamayan Çırakman, kendi yazdığı kitaplarını, arkadaşlarına, sevenlerine ve dinleyicilerine satarak geçimini sağlamaya çalışıyor. Türkülerinin bu tür etkinliklerde sahiplenilmesinden gayet hoşnut ve gururlu olan Çırakman, Kültür Bakanlığı'nın kendisi gibi yaşayan onlarca ozana sahip çıkmamasından yakınıyor. Kendi yazdığı türkülerde, halkın yoksulluğunu ve zaman zaman açlığını yazarak, yöneticilerin dikkatlerini çekmeye çalışan, halkın yaşadıklarının ve duygularının ortak olduğunu anlatmaya çalışan Çırakman, bugün yaşadığı hastalıklardan dolayı sesini ve ellerini rahatça kullanamıyor. Bugüne kadar 12 kitabı yayımlanan Çırakman, "Altmış Yıl Ozanca Duruş" adlı son kitabında bu defa kendi dertlerini kaleme almış: "Hasta oldum, ciğerimde yaram var/ Doktor diyor hiç üzülme, düşünme./ Zanneder ki çok birikmiş param var/ Doktor diyor hiç üzülme, düşünme." 75 yaşındaki Çırakman, 15 yaşında başladığı aşıklık geleneği ile elde ettiği tüm maddi kazanımları Ocak ayından itibaren Bakanlık'tan aldığı maddi yardımın kesilmesiyle hayatına binbir zorluk eklendi. Türkiye'de yaşayan diğer onlarca ozanın da yaşadığı gibi..."Günümüz Aşıkları Ne Söyledi" adını taşıyan konserde, aşıklar, aç, yoksul ve zor şartlarda yaşadıklarını söylediler...

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Anadolu'nun ağlayan anası

SONRAKİ HABER

20 bin öğretmen atamasının branş dağılımı yayımlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa