24 Nisan 2005 01:00

İranlı Araplar ABD ve İsrail'i lanetledi

Geçen hafta İran'nın güneybatısındaki Kuzistan bölgesinde gösteriler düzenleyen İranlı Arap Ehvazileri'nin eylemleri, 5 kişinin ölümü ve 300 Ehvazi'nin tutuklanması ile sonuçlanmıştı.

Paylaş
Geçen hafta İran'nın güneybatısındaki Kuzistan bölgesinde gösteriler düzenleyen İranlı Arap Ehvazileri'nin eylemleri, 5 kişinin ölümü ve 300 Ehvazi'nin tutuklanması ile sonuçlanmıştı. Bunun üzerine cuma günü bu durumu protesto eden onbinlerce Ehvazi, bölgede yaşayan diğer etnik gruplar ile birlikte, barış talebi ile sokaklara çıktı. ABD ve İsrail karşıtlığının öne çıktığı mitingde, Ortadoğu'daki işgallerin ve vahşetin sorumlularına lanet yağdı. "Büyük Dayanışma" olarak adlandırılan mitingte Arapça ve Farsça pankartlar taşıyan eylemcilerin ayrıca, ABD ve İsrail'e karşı birlik ve mücadele çağrısı yaptı. "Müslümanlar birleşin" ve "Amerikan-İsrail ikiyüzlülüğünü yerle bir edelim!" şeklinde pankartların taşındığı eylemde, Ortadoğu halklarına karşı yapılan saldırıların son bulması istendi. İran'ın petrol açısından en zengin bölgesi olan Kuzistan'da çoğunluğu oluşturan Arap Ehvazileri, hükümete, bölgedeki çatışmaların engellenmesi ve Ehvazilere karşı takınılan sert tutumun sona ermesi için dilekçe verdiler.

Iraklılara destek Mitingde Arap Ehvazilerine hitap eden dini lider Muhsin Haydari, "Devrim Muhafızları, Ehvaziler üzerindeki baskılarını artırıyor. Tutuklamalar ve gözaltılar devam ediyor. Fakat İran Arapları kendilerini her zaman saldırı altındaki Ortadoğu halklarını korumaya adamıştır" dedi. Miting, "İran Arapları ulusal birliğe ve dayanışmaya inanırlar" sloganları eşliğinde sona erdi.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Galloway'e saldırdılar

SONRAKİ HABER

Öğrencilere, tuvalet kapılarına yazı yazdıran taciz iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa