22 Nisan 2005 01:00

Ermeni lobilerinden gövde gösterisi

Otobüslerle Washington'a akın eden Ermeni toplumu üyeleri, ABD kongresinde düzenlenen, soykırımın 90'ıncı yıldönümünü anma töreninde gövde gösterisi yaptı.

Paylaş
Otobüslerle Washington'a akın eden Ermeni toplumu üyeleri, ABD kongresinde düzenlenen, soykırımın 90'ıncı yıldönümünü anma töreninde gövde gösterisi yaptı. Bu yıl Ermeni soykırımının tanınması için ABD Senatosu'ndan 32 senatörün, Temsilciler Meclisi'nden de 175 milletvekilinin desteğini alan Ermeni lobisi, ABD kongresinde düzenlediği anma törenine, Demokrat Parti Massachussetts Senatörü John Kerry'yi de getirdi. Anma töreni, Demokrat Parti New Jersey milletvekili Frank Pallone ve Cumhuriyetçi Parti Missouri milletvekili Joe Knollenberg tarafından sunuldu. Kerry, ABD Temsilciler Meclisi'nin çalışma binalarından Cannon'da düzenlenen törene kısa süre için katıldı ve sözde soykırımın tanınmasına destek konuşması yaptı. Kerry, "Soykırım soykırımdır. Ermeniler, bugün Darfur'da olanı daha iyi anlıyor. Bizim yükümlülüğümüz, olanları tanımak ve onurlandırmak" dedi. 1990'da o dönemde senatör olan Bob Dole ile sözde Ermeni soykırımının ABD kongresinde tanınması çabalarına bizzat katıldığını anlatan Kerry, "Ne yazık ki o zaman başarılı olamadık ve mücadelemiz halen devam ediyor. Başkan Bush, Türkiye'den tutumunu değiştirmesini istemeli. 1.5 milyon insan öldürüldü. Bu çok büyük bir soykırım. Tarihten ders almalıyız. Ermeni soykırımının tanınması çabalarımız için bastırmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Toplantıya, Demokrat Parti Rhode Island Senatörü Jack Reid ve Rum-Yunan lobisinin destekçisi, Demokrat Partili Maryland Senatörü Paul Sarbanes de katıldı. Sarbanes, Avrupa Birliği yolundaki Türkiye'yi, sözde soykırımı tanımaya çağırdı ve bu tanımayla birlikte "iyileşmenin" başlayacağını söyledi.
POLONYA'YA KINAMA Dışişleri Bakanlığı, Polonya Meclisi'nin 1915 yılındaki olayları soykırım olarak tanımlama kararını kınadığını ve reddettiğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 1. Dünya Savaşı koşullarında cereyan eden ve Türklerle Ermenilerin büyük acılar çekmesine yol açan olayların çarpıtılarak, tek taraflı bir yaklaşımla soykırım olarak nitelendirilmesini sorumsuz bir davranış olarak nitelendirdi.
'SORUNU TARTIŞMALIYIZ' ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu Ermeni sorununa ilişkin tarihin özgür bir biçimde tartışılmasını engelleyen kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini söyleyerek, "Önyargısız bir tartışma ortamı teşvik edilmelidir" dedi. Kozanoğlu ÖDP Genel Merkezi'nde dün düzenlediği basın toplantısında kamuoyunda son zamanlarda tartışılan "Ermeni sorununa" ilişkin görüşlerini ve önerilerini dile getirdi. 90 yıl önce büyük bir acı yaşandığını kaydeden Kozanoğlu "Ermenilerin yaşadığı bu insanlık trajedisini yüreğimizin derinliklerinde duyuyor, o süreçte yaşamını yitirenleri hüzünle anıyoruz" diye konuştu. Türkiye'nin çokkültürlü, çokdinli ve çokdilli bir ülke olduğunu belirtin Kozanoğlu bu durumun ülkenin zenginliği olduğunu söyledi.

ÖNCEKİ HABER

TÜBİTAK'a Erdoğan darbesi

SONRAKİ HABER

İki yıl sonra Kolombiya: Barış yok sermaye lehine baskıyla dönüşüm var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa