'İncirlik Üssü bizi de vurabilir'

İncirlik'in Adana ekonomisinin can damarı olduğu yönündeki yayınlara tepki gösteren Adanalılar, Amerikan askerlerinin yiyeceklerini bile dışarıdan getirdiklerini hatırlattılar. Adanalılar, "Bu üsten kalkan uçaklar bir gün bizim başımıza da bomba yağdırabilir" diyor.

İncirlik'in Adana'nın ekonomik 'can damarı' olduğu şeklinde ortaya atılan görüş Adanalıların tepkisini çekiyor. Amerikan askerlerinin yiyeceklerini bile dışarıdan getirdiğini hatırlatan Adanalılar, özellikle Irak'ın işgalinden sonra İncirlik'in kendileri için daha çok kaygı verici hale geldiğini dile getiriyor ve şöyle diyorlar: "Belki bu üsten kalkan uçaklar bir gün bizim başımıza bomba yağdırabilir. Nereden bileceğiz?"

'AKP yanlış yapıyor' Şehir merkezinde manavlık yapan Hıdır Güven, İncirlik'in küçük beldeye ekonomik yarar getirmede sıkıntı yaşadığını söyleyerek, koca bir kente ise hiçbir yarar getiremeyeceğini belirtti. İncirlik'in Irak savaşının ardından Adana için rahatsızlık verecek bir noktaya geldiğini belirten Güven, "İncirlik'teki Amerikan askerleri yiyeceklerini bile dışarıdan getirirken, nasıl bir ekonomik iyilik getirecekmiş?" dedi. İncirlik'teki ABD'nin ile yarardan çok zarar verdiğini vurgulayan Güven, "Belki bu üsten kalkan uçaklar bir gün bizim başımıza bomba yağdırabilir. Nereden bileceğiz? Burayı ele geçirirlerse ne yapacağımız da söyler bunlar" dedi. Seçimlerde AKP'yi desteklediğini aktaran Güven, "Ama AKP ABD konusunda çok yanlış yapıyor. Komşu ve Müslüman bir ülkenin bizim ülkemizden bombalamasına izin veriyor. Çok yanlış, bunu desteklemiyorum" dedi. Havzlubahçe mahallesinde kasaplık yapan Mahmut Evrensel, "ABD askeri gittiği hangi yere iyilik götürmüş ki buraya getirsin" dedi. ABD'nin amacının Türkiye'ye yerleşmek olduğunu söyleyen Evrensel, "Amerika buraya alarak Suriye'ye, İran'a, Irak'a yaptığı gibi yapacak. Sonra sömürüp kendi ülkesine götürecek biz ise durup dururken komşu ülkelerle düşman olacağız. Bu doğru mu şimdi? Bence bu İncirlik Üssü kapanmalıdır" diye konuştu. ABD'nin üsse yerleşmesi durumunda Suriye ve İran'a saldırmak için zaman kaybetmeyeceğini düşündüğünü belirten Evrensel, bu durumun Suriye ve İran'la olan ticarete darbe vuracağının altını çizerek, "ABD askerinin İncirlik'e yerleşmesi, söylediği gibi yarar değil, zarar getirecektir" dedi. Şarküteri çalıştıran Yusuf Yücel ise Adana'nın ekonomik sorununun göçten kaynaklı olduğunu söyleyerek, İncirlik'in ABD'nin hizmete açılmasının Adana ekonomisine hiçbir yarar getirmeyeceğini aktardı. "İran ve Suriye gibi ülkelerin yönetimleri değişmelidir. Ama bunu ABD yapmamalıdır. Oranın halkı yapmalıdır. Değiştirecekse onlar değiştirmelidir" diyen Yücel, Amerikan gibi emperyalistlerin çıkarları için ülkelere müdahale etmesine karşı olduğunu belirtti. İncirlik'in ABD'nin çıkarlarına sunulmasını doğru bulmadığını dile getiren Yücel, üssün kapatılması gerektiğini ifade etti.

'Komşularımızla sorunumuz yok' DİSK'e bağlı Tekstil Bossa Şube Başkanı Recep Okuyucu ABD'nin, İncirlik'i kendi çıkarları için kullandığını ifade etti. Adana'yı ekonomik olarak ayakta tutmadığına dikkat çeken Okuyucu, insanların can güvenliğini ortadan kaldırdığını söyledi. Türkiye'nin komşuları ile bir sorunu olmadığına inanan Okuyucu, "Biz bu topraklarda yaşamaya mecburuz. Buralar bizim kendi toprağımız, başkalarının değil" dedi. Okuyucu, ABD'nin çıkarları için başta Adana halkı olmak üzere, ülkenin geleceğinin tehlikeye atılmaması gerektiğini kaydetti.


EMEP EYLEM YAPACAK EMEP İl Başkanı Sevil Aracı, İncirlik Üssü'nün Türkiye topraklarından Ortadoğu'ya uzanan bir hançere benzediğini dile getirdi. "Bugün Ortadoğu'da İncirlik Üssü için yeni düzenlemeler yapılıyorsa bu İran'a Suriye'ye müdahale içindir. İncirlik Üssü'nün bölgedeki birkaç esnafa yararlı olması mümkündür. Ancak bu, tüm Ortadoğu halklarının çıkarları ile karşılaştırıldığında tercih edilmesi gereken bir çıkar mıdır?" diye soran Aracı, olaya sadece ekonomik boyutta bakılsa bile Türkiye'nin çıkarının Ortadoğu halkları ile ekonomik sosyal ilişkileri geliştirmekle mümkün olduğunu belirtti. Aracı, "Cumartesi günü (bugün) Amerikan Konsolosluğu önünde İncirlik Üssü'nün kapatılması talebi ile bir basın açıklaması yapacağız" diye konuştu.

src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Meclis kapısında polis dayağı Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği'nden (TAYAD) bir grup genç, Trabzon'da yaşanan linç girişimini, F tipi cezaevlerini ve tecridi protesto etti. Polis, gençleri yaka paça götürdüğü Meclis bahçesinde herkesin gözü önünde dövdü. Trabzon'da yaşanan linç girişimi ile cezaevlerindeki tecridi protesto etmek isteyen 3 kişi, Meclis Dikmen Kapısı'nda pankart ve döviz açıp, kendilerini zincirlemek istedi. Üzerlerinde tecridi protesto eden önlükler bulunan gençler, "Tecridi kaldırın, ölümleri durdurun", "TAYAD susturulamaz", "Baskılar, işkenceler bizi yıldıramaz" sloganları attılar. Birbirlerine zincirlenmeleri engellenen gençlere müdahale eden polis, gençleri yaka paça Meclis bahçesine götürdü. Burada gençlerin çevresine etten duvar ören polisler, çevik kuvvet ve gözaltı aracı gelene kadar gençleri dövdü. Gençlerin, slogan atmaları da ağızları kapatılarak engellendi. Bu arada Egemenlik Haftası nedeniyle Meclis'i gezmeye gelen öğrenciler de Meclis bahçesinde atılan sloganlara ve dövülen gençlere tanık oldular. Polis çevreye barikat oluşturarak görüntü alınmasını da engelledi. Eylemci gençler daha sonra Ankara Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldüler. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


www.evrensel.net
    Evrensel E-gazete