15 Nisan 2005 01:00

ABD ziyareti sindiremedi

ABD ile Türkiye arasında gerilime neden olan Sezer'in Suriye ziyareti, Suriye tarafından memnuniyetle karşılandı. Suriyeliler bu ziyareti ABD'ya karşı yapılmış bir hareket olarak değerlendiriyorlar.

Paylaş
ABD yönetimi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in ziyaretini hâlâ içine sindiremedi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher, Suriye ile bu ülkenin bölgede nasıl daha uyumlu rol oynayabileceği hakkında konuşulmasının ''doğru bir mesaj'' olduğunu, ancak mesajın eyleme dökülmesinde sorun bulunduğunu savundu. Suriye cephesi ise Sezer'in ABD'ye rağmen gelmesine büyük önem veriyor. ABD ile Türkiye arasında gerilime neden olan Sezer'in Suriye ziyareti, Suriye tarafından memnuniyetle karşılandı. Suriyeliler bu ziyareti ABD'ya karşı yapılmış bir hareket olarak değerlendiriyorlar.

'Suriye üzerine

düşeni yapsın' Sezer'in ziyaretine başından beri karşı çıkan ABD, önemli olanın Suriye'nin üzerine düşeni yerine getirmesi olduğunu savundu. Sezer'in ziyareti ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher, ''Suriye'nin bölgedeki rolüne ve komşularıyla ilişkilerine bakması gerektiğini düşünüyoruz. Irak'taki isyancıları destekleyen insanlara kendi topraklarında izin vermesi konusunda veya Ortadoğu barış sürecini sabote etmeye çalışanlara desteğe izin vermesi konusunda ne yaptığına bakması gerek" dedi.

Dikkatli mesajlar Cumhurbaşkanı Sezer ise görüşmelerinde "dikkatli mesajlar" verdi. Sezer, Türkiye'nin, Suriye ile gelişmekte olan ilişkilerini daha da ileriye götürmeye kararlı olduğunu ifade ederek, ''Ziyaretimin, ülkelerimiz arasındaki ilişkilere yeni bir sayfa eklediğine inanıyorum'' dedi. Sezer, Lübnan'ın ulusal birliğinin ve istikrarının korunmasına yönelik çabaların artarak sürdürülmesi gerektiğini de vurguladı. Suriye Cumhurbaşkanı Esad da Sezer'i sevgi ve kardeşlik duygularıyla karşıladıklarını ve iki ülke arasındaki ilişkilere destek veren tutumunu, siyasi olaylara ve son gelişmelere ilişkin sağduyulu yaklaşımını ve ileri görüşlülüğünü takdir ettiklerini belirtti.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Gelir İdaresi çalışanlarına
   'performans' kriterleri

SONRAKİ HABER

Rezidansın 9. katından düşen kadının itilerek öldürüldüğü iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa