Fotoğraf: Evrensel

ABD'li diplomat 'bölünme' öngördü

Amerikalı eski diplomat Peter Galbraith, Ortadoğu'daki mevcut devletlerin kaçınılmaz olarak parçalanacağını söyledi.

Amerikalı eski diplomat Peter Galbraith, ABD'nin "Ortadoğu'da demokratikleşme ve özgürleşme" politikalarının başarılı olması halinde mevcut bölge ülkelerinin kaçınılmaz olarak parçalanacağını söyledi. Galbraith, Boston Herald gazetesinde yayımlanan makalesinde, daima bağımsız bir devlet isteyeceğini belirttiği Iraklı Kürtlerin, Irak'taki demokratik süreci bu amaç için kullanacağını yazdı. Halen "Silahların Kontrolü ve Yayılmasının Önlenmesi Merkezi" adlı düşünce kuruluşunda görev yapan Galbraith, 'demokratikleşmeleri' halinde Suriye ve İran'ın da parçalanabileceğini ekledi.

Kürtlerin bağımsızlık talebi Peter Galbraith, makalesinde şu görüşlere yer verdi: "Kuzey Irak'ta 30 Ocak seçimlerine paralel olarak düzenlenen gayriresmi referandumda, Kürtlerin yüzde 97'si bağımsızlık istediğini ortaya koydu. Demokrasi, Kürtlerin bağımsızlığın erişilebilir olduğu yönündeki inançlarını güçlendirdi. Kürtler ve Şiiler gevşek bir federal sistem için ortak zemin bulsa bile, bunun ne kadar süreceğini görmek çok zor. Kürtler, daima kendi bağımsız devletlerini isteyecek ve Irak'taki demokratik süreci, bu talepleri doğrultusunda kullanacak." Peter Galbraith, "Başkan Bush, kaçınılmaz parçalanmaların getireceklerini karşılamaya hazırlıklı olmadan, Ortadoğu'da demokrasiyi yaygınlaştıramaz. Bush yönetimi, bağımsızlık isteyen Kürtlerin gerçeğiyle yüzleşmeli" diye devam etti.

Doğu Avrupa benzetmesi Eski Sovyetler Birliği, Yugoslavya ve Çekoslovakya'nın da 'demokratikleşme' ile parçalandığını öne süren Galbraith, Irak'ın da benzer bir süreci izleyeceğini söyledi. Galbraith, şunları kaydetti: "Ortadoğu'da demokrasinin yaygınlaşması, mevcut devletleri tehdit ediyor. Yeni devletlerin ortaya çıkması büyük ihtimalle kaçınılmaz ve kendi başına kötü bir gelişme değil. Esas sorun, parçalanmaların beraberinde getireceği çatışmalarla ortaya çıkar."

www.evrensel.net