07 Nisan 2005 01:00

Meclis'e yürüdüler

Ankara'da işbırakan Türk Büro Sen ve BES üyesi maliyeciler, TBMM'ye yürüdüler. Meclis'in önünde hükümete seslenerek tasarının geri çekilmesini isteyen büro emekçileri, el ele tutuşarak mücadele yemini ettiler.

Paylaş
Ankara'da işbırakan Türk Büro Sen ve BES üyesi maliyeciler, TBMM'ye yürüdüler. Meclis'in önünde hükümete seslenerek tasarının geri çekilmesini isteyen büro emekçileri, el ele tutuşarak mücadele yemini ettiler. Kızılay, Ulus ve Sıhhıye'de yoğun halde bulunan vergi dairelerinde çalışan BES ve Türk Büro-Sen üyeleri, dün sabah saatlerinden itibaren işbırakarak işyerlerinin önünde toplanmaya başladılar. Davul zurna eşliğindeki halaylar ve oyun havalarının ardından, diğer vergi dairelerinden yola çıkanlarla, Kızılay'daki BES Ankara 1 No'lu Şube önünde buluşan maliye emekçileri, buradan Meclis'e doğru yürüyüşe geçtiler. "Kölelik Yasası geri çekilsin", "Sözleşmeli köle olmayacağız", "Sürgünler, dönecek, Boyalı gidecek" sloganlarını atan büro emekçileri, Başbakanlık binası önünden geçerken alkış ve ıslıklarla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto ettiler.

Elele mücadele yemini ettiler Meclis önünde toplanan büro emekçilerine KESK'e bağlı sendikaların yöneticileri ile bazı CHP milletvekilleri destek verdiler. Meclis önünde toplanarak taleplerini birlikte dile getiren bine yakın Türk Büro Sen ve BES üyesi, el ele tutuşarak saldırı yasalarına karşı mücadele yemini ettiler. BES Genel Başkanı Bülent Kaya, söz konusu tasarının bu haliyle Plan ve Bütçe Komisyonu'na gönderilmesi halinde süresiz olarak vergi toplamayacaklarını söyledi. "Vergi dairelerini, maliye emekçilerini tasfiye ederek nasıl vergi toplayacaksınız?" diye soran Kaya, Gelir İdaresi'nin yeniden yapılandırılmasına karşı 22 Ocak'ta başlattıkları mücadelenin artarak devam edeceğini ifade etti. Türk Büro Sen Genel Sekreteri Sebahattin Kavlak da dün başlattıkları işbırakma eylemini hafta sonuna kadar sürdüreceklerini bildirdi. KESK Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Avcı ise BES'in başlattığı mücadelenin KESK'e bağlı sendikalar ve kitle örgütleriyle birlikte bütün saldırı yasalarına karşı devam ettirileceğini dile getirdi.

ÖNCEKİ HABER

Yüzde yüz katılım, sıfır tahsilat

SONRAKİ HABER

İmamoğlu'nun açıklamasının ardından herkes Google'da antrikotu aradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa