Yıkım yasalarına tepki

Sosyal güvenliğin tasfiyesini öngören yasa tasarıları tepki çekti. Lüleburgaz Emek Platformu tasarıların geri çekilmesi için imza kampanyası başlatırken, Kamu-Sen yasanın hakları kısıtladığını bildirdi.

Hükümetin "Sosyal Güvenlik Reformu" olarak sunduğu ve yasalaştırmak için TBMM'ye sevk ettiği tasarılara tepki gösteren Lüleburgaz Emek Platformu, imza kampanyası başlattı. Kristal-İş, Petrol-İş, Haber-İş, Şeker-İş, Tes-İş, Genel-İş, Eğitim Sen, Tüm Bel-Sen, SES ve BES'in oluşturduğu Lüleburgaz Emek Platformu, tasarıların geri çekilmesini istiyor. Kongre Meydanı'nda dün saat 12.30'da açılan imza standı beş gün açık kalacak. Kahvelerde, işçi servislerinde, işyerlerinde ve mahallelerde de imza toplanacak ve konuyla ilgili bildiri dağıtımı yapılacak. Hazırlanan bildiride emeklilik yaşının 68'e, prim gün sayısının ise 9 bin güne çıkarılmak, emekli aylıklarının düşürülmek, emekli ikramiyelerinin ise ortadan kaldırılmak istendiği belirtildi. Genel Sağlık Sigortası ile sağlık hizmetlerinin paralı hale getirildiği kaydedilen bildiride, "Prim ödeme sistemine geçilerek prim ödemeyenlerin hiçbir sağlık hizmetinden yararlanmaması düşünülmektedir. Önemli hastalıklar için yüksek prim ödenmesi istenmektedir. Bunu çoğu emekçi ödeyemeyeceği için ağır hastalıklara yakalanma durumunda tedavi masraflarının cebinden ödenmesi istenecektir" denildi.

Haklar kısıtlanıyor, yükümlülük artıyor Kamu Sen'den yapılan yazılı açıklamada sosyal güvenlik sisteminde yaşanan sorunların sorumlusunun, ödenen primlerin sigortalılara dönüşüne izin vermeyip bütçe açıklarını kapatmakta kullanan siyasi iktidarlar olduğu ifade edildi. Tasarıların hakları kısıtladığı, yükümlülükleri ise artırdığına dikkat çekilen açıklamada, emekli olmanın imkansız hale getirildiği, sağlık hizmetinin ticari bir mala dönüştürülmek ve katkı paylarının artırılmak istendiği belirtildi. Emekli aylıklarının yüzde 50 oranında azalacağı ifade edilen açıklamada, hükümetin önerdiği sistemle sosyal güvenlik yapısının daha bürokratik ve hantal olacağı kaydedildi.

www.evrensel.net