06 Nisan 2005 01:00

Gerçekler belgelendi

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "fevkalade ağır, katlanılması ve tahammülü gayri kabil hakaretlerin" yer aldığını öne sürerek, gazetemizde yayımladığımız SEKA haberinden dolayı açtığı davaya karşılık Yazıişleri Müdürümüz Fatih Polat, yazılanların "gerçek" olduğunu ifade etti.

Paylaş
SEKA işçilerinin eylemlerinde attıkları sloganları yayımladığımız için Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından gazetemize açılan dava nedeniyle dün söz konusu sloganların yer aldığı CD'ler kamuoyuna sunuldu. Gazatemiz Yazıişleri Müdürü Fatih Polat, "Yazdıklarımız sadece gerçektir" diyerek davanın basın özgürlüğüne yeni ve ciddi kısıtlamalar getirecek olan yeni Türk Ceza Kanunu'nun bir provası olduğuna dikkat çekti. Tükiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Lokali'nde düzenlenen basın toplantısına gazetemiz imtiyaz sahibi Ahmet Sami Belek, Sorumlu Yazıişleri Müdürümüz İsmail Muzaffer Özkurt, Avukatımız Devrim Avcı ile Ülkede Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İrfan Uçar ve Emeğin Partisi İstanbul İl Başkanı Kamil Tekin Sürek katıldı. Erdoğan'ın, gazetemizde 1 Şubat 2005 tarihinde yayımlanan "SEKA'lı AKP'ye lanet okuyor" başlıklı haberde "fevkalade ağır, katlanılması ve tahammülü gayri kabil hakaretlerin" yer aldığını öne sürerek, gazetemiz hakkında 15 bin YTL'lik tazminat davası açmıştı. SEKA işçilerinin, AKP ve Başbakan aleyhine attıkları sloganları haber yaptığımız için açılan bu davanın, 24 Mart 2005 günü Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmasında hakim atılan sloganları kanıtlamamızı isteyerek duruşmayı 3 Mayıs 2005 tarihine ertelemişti.

Gerçek, gazeteciliğin ABC'sidir Basına bir açıklama yapan Fatih Polat, "Biz SEKA işçilerinin AKP Hükümeti ve Başbakan aleyhine attıkları sloganlara sansür uygulamadığımız için yargılanıyoruz" diyerek daha önce de karikatüristimiz Sefer Selvi'nin çizdiği karikatür, Penguen dergisi ve Musa Kart'a açılan tazminat davalarını hatırlattı. SEKA davasının ilk duruşmasında hakimin gazetemiz avukatlarından sloganları belgelenmesini istediğini belirten Polat, "Biz gazeteciler bir haberi verirken, söz konusu haberin kişilerin aleyhine ve lehine olmasına değil gerçek olmasına bakarız. Yaptığımız budur ve dolayısıyla Sayın Başbakan'ın tahammül edemediği de gazeteciliğin ABC'sidir" şeklinde konuştu.

Görevimizi yaptık Polat, konuşmasını şöyle sürdürdü, "Okuduğu bir şiir yüzünden ceza alan ve hapis yatan Erdoğan'ın, kendisine yönelik tepki ve eleştirilere karşı gösterdiği tahammülsüzlüğü kabul etmek mümkün değildir. Bu tahammülsüzlüğe teslim olamayız. Eylemleri sırasında "Bu şarkı burada bitti" diyerek Başbakan'a seslenen SEKA işçilerinin taleplerini, tepkilerini duyurmak isteyen bir başkasına tercüman olmak bizim asla kaçamayacağımız, kaçarsak gazetecilikten de kaçmış olacağımız görevimizdir" Polat'ın açıklamasının ardından SEKA işçilerinin sloganlarının yer aldığı eylemleri belgeleyen 4 dakikalık bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

ÖNCEKİ HABER

Sütçüler kaymakamları
   böyle yetiştiriliyor

SONRAKİ HABER

DİSK, 1 Mayıs öncesi bildiri dağıtımlarına devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa