01 Nisan 2005 02:00

Filistin'de saldırı gerginliği

Bir süredir Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile El Fetih içindeki bazı kesimler arasında süren gerginlik silahlı saldırıya dönüştü.

Paylaş
Bir süredir Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile El Fetih içindeki bazı kesimler arasında süren gerginlik silahlı saldırıya dönüştü. Önceki gece bir grup silahlı Filistinli, Abbas'ın Batı Şeria'daki merkez bürosuna ateş açtı. Abbas'ın büroda olduğu sırada ateş açıldığını belirten yetkililer, Devlet Başkanı'nın olaydan yara almadan kurtulduğunu kaydettiler. Yetkililer, El Fetih grubuna mensup olduklarını iddia ettikleri 15 kişinin, daha sonra Ramallah'ta çok sayıda lokantaya ateş açarak hasar verdiklerini söylediler. Abbas ise, saldırının ardından, militanlara karşı sıkı tedbir alınması talimatını verdi. Filistinli yetkililer, saldırı ve çatışmanın ardından Abbas'ın güvenlik yetkilileriyle toplantı düzenlediğini ve "militanların tutuklanması, kente daha fazla asker konuşlandırılması" talimatını verdiğini açıkladılar. Ancak El Aksa Şehitleri Tugayı sözcüsü saldırada bulunan kişilerin üyeleri olmadığını, hapse atılmaları gereken adi suçlular olduğunu belirtti.

İsrail'e boykot çağrısı Diğer yandan Malezya'da düzenlenen bir uluslararası konferansta bir araya gelen 34 ülkeden 300 sivil toplum örgütü temsilcisi, Filistinlilere yönelik baskılara tepki olarak, İsrail ürünlerinin boykot edilmesi çağrısı yaptı. Uluslararası barış eylemcileri olarak nitelenen katılımcıların, 3 günlük konferansın sonunda yayımladıkları eylem planında, önerilen boykotun koordinasyonu için Malezya'da bir merkez kurulacağı bildirildi. Ortak eylem planına göre, kurulacak merkez, Tel Aviv'in Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nden tamamen çekilmesi için baskı oluşturmak amacıyla İsrail ürünlerinin nasıl boykot edileceği ve bu ülkenin, bazı ürünlerin dışalımından nasıl yoksun bırakılacağının organizasyonuyla ilgili çalışacak. Eylem planının diğer önerileri arasında, hükümetlere, İsrail ile var olan askeri anlaşmaları sona erdirmesi, Filistinlilere doğrudan yardımın ve Filistin ürünlerinin ithalinin teşvik edilmesi yer alıyor. Bu arada merkezi Maleyza'da bulunan "Adil Dünya" hareketinin başkanı Çandra Muzaffer, ABD ve Avrupa'daki diğer sivil toplum kuruluşlarının da bu tür bir boykot için hazırlandığını söyledi. Eylem için çok acele etmeyeceklerini belirten Muzaffer, harekete geçmeden önce konunun çeşitli boyutları üzerinde çalışmak istediklerini kaydetti.

ÖNCEKİ HABER

BM'de Sudan çatlağı

SONRAKİ HABER

100. yıl logosu esinlenme mi, çalıntı mı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa