09 Mart 2011 04:13

'Kadınlar susmayacak'

Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kötü hava koşullarına rağmen yurdun dört bir yanında kutlandı. Ankara, Edirne, Antalya, Mersin, Reyhanlı, Altınoluk ve Bölge illerinde alanlara çıkan emekçi kadınlar taleplerini haykırdı.ANKARAAnkara’da kar fırtınasına rağmen alanda, yürüyüş ve mitingle kutlandı.

'Kadınlar susmayacak'

Paylaş

ANKARA

Ankara’da kar fırtınasına rağmen alanda, yürüyüş ve mitingle kutlandı. Seslerini yükselten kadınlar, son dönemde artan kadın cinayetlerine, taciz ve tecavüze, kadına yönelik şiddete ve kadınların toplu halde işten atılmalarına karşı mücadele edeceklerini, susmayacaklarını ilan etti.

KAR FIRTINASI VIZ GELDİ

Kadınlar, 8 Mart Kadın Platformu’nun, “Erkek öldürüyor, taciz ediyor, tecavüz ediyor, devlet koruyor. İsyandayız, yıkacağız” yazılı Türkçe ve Kürtçe ortak pankartı arkasında toplandı.

BDP’li Kürt kadınlar yoğun kara rağmen yine kendi renkleriyle alanda yer aldı, “Beni erkek devlet katletti” yazılı, katledilen kadın ve çocukların fotoğraflarının yer aldığı pankart taşıdılar. Diri diri toprağa gömülen Medine Memi’yi, eski kocası tarafından devletin gözü önünde katledilen Ayşe Paşalı’yı, askerlerin bombalarıyla katledilen Ceylan Önkol ve diğer katledilen kadın ve çocukları unutmayan kadınlar, sık sık zılgıtlarıyla mücadele mesajı verdi.

EMEP’li kadınlar, “8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesi, işten atılmaların yasaklanması” taleplerini dövizlerine yansıttı, “Vardık, varız, var olacağız” dediler. Kadınlar, kadın cinayetlerinin “münferit değil, sistematik olduğunu” da dövizleriyle dile getirdi. Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Enstitüsü öğrenci ve öğretim üyeleri, ÖDP, ESP; Halkevleri üyeleri, feministler kendi taleplerini pankart ve dövizlerine yansıttı, rengarenk görüntü oluşturdular.

EMEKÇİ KADINLAR ALANLARDAYDI

DİSK Sosyal-İş Sendikası pankartı arkasında yürüyen Patent Enstitüsü’nden çıkarılan kadın işçiler de “taşeronlaşmaya son” diyerek yürüyüşe katıldılar. Çankaya Belediyesi’nde toplusözleşme haklarını kullanamayan Belde A.Ş. işçisi kadınlar da alanda yer aldılar. KESK’li kadınlar “Tutuklu kadınlar serbest bırakılsın” önlükleri, kreş, gündüz bakımevi ve sığınmaevi gibi taleplerini yansıtan dövizleriyle kar-kış demeden yürüdüler. AKP Hükümeti, Tayyip Erdoğan ve gazeteci Engin Ardıç’ı hedef alan kadınlar, “Cinsiyetçi medya şiddetine son”, Tayyip şaşırma sabrımızı taşırma” sloganları da attılar.

Yürüyüşe bir grup görme engelli kadın da kendi taleplerini sloganlarına yansıtarak katıldı, devletten “eşit vatandaşlık” hakkı istediler.

Yürüyüşe ayrı bir renk katan Ankara Tabip Odası’ndan kadınlar da İstanbul Paşabahçe Devlet Hastanesi’nde işten atıldıktan sonra 118 günlük mücadele yürüten Türkan Albayrak’a kararlı mücadelesinden dolayı plaket verdiler.

‘BİR HAFTADA 7 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ’

Yürüyüşün ardından Kızılay Ziya Gökalp Caddesi’nde toplanan kadınlar, seslerini daha da yükselterek, mücadele mesajı verdiler. Burada, 8 Mart Kadın Platformu adına konuşan Tülya Sönmez Aytekin, her gün beş kadın öldürülürken “Yasta değil, isyandayız” diye alanlara çıktıklarını söyledi. 2011’in Ocak ayında 17, son bir haftada ise 7 kadının öldürüldüğünü ve bu kadınların katillerinin en yakınlarındaki erkekler olduğunu vurgulayan Aytekin, devletin ise katilleri “haksız tahrik” kalkanı ile koruyup kolladığını, teşvik ettiğini söyledi. Kadına yönelik şiddetin planlı ve sistematik ve bir devlet politikası olarak yürütüldüğünü kaydeden Aytekin, bunun en güncel örneğinin Ayşe Paşalı ve Necla Yıldız cinayetleri olduğunu söyledi. Kadın emeğinin tüm işkollarında sömürüldüğünü belirten Aytekin, “Torba yasa gibi ucube uygulamalarla emeğimiz iyice değersizleştirilmektedir” dedi. Aytekin “Bundan 150 yıl önce New York’taki tekstil işçisi kadınların başlattığı mücadelenin ışığında, güzel, eşit ve özgür bir dünyayı ellerimizle, direnişimizle kuracağız” dedi. Aynı metnin Kürtçe olarak da okunmasının ardından, 8 Mart itibariyle işten atılan ve eylemlerini sabah erken saatlerde işyerleri önünde başlatan, Türkiye Patent Enstitüsü kadın işçileri adına Özgühan Şirin kısa bir konuşma yaptı.

Onyıllarca emek verdikleri kurumlarından 8 Mart’ta işten atıldıklarının altını çizen Şirin, işten atılmayı kabul etmediklerini, emeklerine sahip çıkıp, mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi. Kadınlar çektikleri halaylar ve “mücadele” mesajı ile eylemlerine son verdiler. (Ankara/EVRENSEL)


Antalya 8 Mart Kadın Platformu imzasıyla bir araya gelen kadınlar, yürüyüşten önce ‘Emek Mücadelesinde Kadınlar’ adlı fotoğraf sergisini gezdikten sonra Büyük Kent Pastanesi önünden Yavuz Özcan Parkı’na yürüdüler. “Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz için isyandayız” yazılı pankartları; renkli döviz ve sloganlarıyla dikkat çeken Antalyalı kadınlar Başbakan Erdoğan’a “Sen 3 çocuk doğur biz başbakan olalım” diye seslendiler.

“Türk Kürt Ermeni, Kadınlar birlikte güçlü” , “Özgürlük sokakta kadınlar kavgada” sloganlarıyla kadın dayanışmasının öneminin vurgulandığı yürüyüş sonunda kadınlar alana “Çav Bella” şarkısını hep bir ağızdan söyleyerek girdiler. Yoğun yağmura rağmen yapılan basın açıklamasını Platform adına Türkçe olarak Eğitim Sen Kadın Sekreteri Dilek Eldeniz ve Kürtçe olarak da BDP Antalya Kadın Meclisi Üyesi  Medine Tunç okudu. “Biz kadınlar, bu yıl da 8 Mart 1857 yılında işçi kadınların insani çalışma koşulları için canlarını verdikleri günün anısını yaşatmak ve onların mücadelesini devam ettirmek için bir aradayız” diyerek son zamanlarda yaşayan kadın cinayetlerine dikkat çekilen açıklamada, devletin vatandaşını korumakla yükümlü kurumlarının kadınları göz göre göre ölüme terk ettiği vurgulandı. Sağanak yağışa rağmen okunan basın açıklaması sloganlarla sona erdi.

REYHANLI’DA İLK 8 MART

Hatay’ın Reyhanlı İlçesinde ilk kez kutlanan Dünya Emekçi Kadınlar Günü coşkulu geçti. Çok sayıda kadının katıldığı etkinlikte, slayt gösterisi, şiir ve müzik dinletisi gerçekleşti.Reyhanlı Eğitim Sen Temsilciliği’nin organize ettiği 8 Mart etkinliği sendika binasında çok sayıda kadının eş ve çocuklarıyla katıldığı etkinlikle gerçekleşti. Etkinlikte ilk olarak 8 Martı’ın anlamına ve kadın mücadelesinin önemine yer veren slayt gösterileri izlendi. Eğitim Sen Temsilciği Kadın Sekreteri Gülten Karadağ ve Temsilci Gönül Bayaoğlu’nun hazırladıkları sinevizyon, slayt gösterileri ile şiir dinletisinde ‘mücadele eden kadın’ öğesi ağırlıklı oldu. Etkinliğe, Eğitim Sen Üyesi M.Fazıl Karasu da gitarıyla renk kattı.

Karadağ ve Bayaoğlu, yaptıkları konuşmalarda, 8 Martın tarihsel olarak kadının emek mücadelesindeki yeri ve önemine değindi. Konuşmacılar, Türkiye’de kadının nasıl sömürüldüğüne dikkat çekerek töre cinayetlerinin hâlâ devam ettiğinin altını çizdiler. Eğitim Sen Reyhanlı Temsilcisi Gönül Bayaoğlu, Reyhanlı’da böyle bir etkinliğin ilk kez yapılmasının heyecan verici olduğunu belirterek bu tür etkinlikleri sürdürmeye çalışacaklarını kaydetti. Etkinliğin sonunda Eğitim Sen Reyhanlı Eski Temsilcisi Yunus Dolgun ve Tüm Bel-Sen Temsilcisi Hasan Şanverdi kadınlara karanfil dağıttı.

EDİRNE

Dünya Emekçi Kadınlar Günü Edirne’de de coşkulu bir şekilde kutlandı. Edirne Kent Konseyi çağrısıyla çeşitli dernek ve siyasi partilerin kadın kolları temsilcilerinin 4 ay önceden bir araya gelerek hazırladıkları bir haftalık 8 Mart etkinlikleri programı geniş katılımlarla sona erdi.  5 Mart Cumartesi günü Yıldırım Mahallesi Kadın Merkezinde öğretim görevlisi Nur Yılmaz’ın Kolaj ve Atölye çalışmasıyla başlayan etkinliklere mahalleli kadınların yoğun ilgisi oldu. Aynı gün akşam saatlerinde Deveci Han Kültür Merkezinde “İşte böyle güzelim” adlı okuma tiyatrosu gerçekleşti. Burada Kadın İnisiyatifi adına konuşan Ayten Eren “Etkinliklerimiz kadın çalışmamızın başlangıcı olmakla beraber bundan sonra önümüze koyacağımız çalışmalarımızı da dernek ve siyasi parti kadın kollarıyla beraber alacağımız kararlarla yolumuza devam edeceğiz” dedi. 6 Mart Pazar günü ise belediye binası önünde toplanan kadınlar Saraçlar Caddesi’ne kadar “Cinsel, sınıfsal, ulusal sömürüye son” sloganlarıyla yürüdüler. Yürüyüşte Edirne Giyim Sanayi Fabrikası işçileri ve Roman mahallelerinden kadınların da yoğun katılım göstermesi dikkat çekti. Saraçlar Caddesi’nde ise Şahide Ağaoğlu ve Ayten Eren, “Selam Olsun 8 Martı yaratanlara” sloganları eşliğinde kadınlara seslendiler. Açıklamanın ardından Grup Orpheus’un sahne almasıyla kadınlar, şenlik havası içinde Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladılar. Soğuk havaya rağmen saatlerce süren kutlamalara halkın ilgisi yoğundu. Dün DİSK Genel-İş Trakya Şubesi Abdullah Baştürk Konferans Salonu’nda “İncir Çekirdeği” adlı filmin gösterimi yapılırken bugünse Saraçlar Caddesi’nde toplanan kadınlar burada bir açıklama yaptılar. Açıklamayı Eğitim Sen İşyeri Temsilcisi Sultan Fırtına okurken, Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi çağrısıyla toplananlar arasında KESK, DİSK, Edirne Romanlar Derneği, EMEP, ÖDP, Üniversiteli Kadınlar Derneği, Edirne Barosu ve Trakya Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma Merkezi vardı.  8 Martın ardından da çalışmalarına devam edecek olan kadınlar, acil sorunlar başta olmak üzere kadınlar üzerindeki bütün  baskı ve şiddete karşı bir olacaklarını bildirdiler. (Edirne/EVRENSEL)

MERSİN Üniversitesi, Çiftlik Köy Kampüsü, Fen Edebiyat Fakültesi önünde bir araya gelen üniversiteli kadınlar Cumhuriyet Meydanı’na yürüyerek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı. Üniversiteli genç kadınlar adına basın açıklamasını Ayşe Nilgün okudu. 8 Martın tarihini aktaran Nilgün, “O gün daha iyi çalışma koşulları isteyen işçilerin başlatmış olduğu mücadeleyi biz toplumun dinamiği olan ve kutsal toprakların yarattığı kadının güçlü direnişi ile 8 Martı özgür kadının yaratılmasıyla özgür toplumu yaratmayı amaç edindik” dedi. Kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Nilgün, “Bugünü mücadeleleriyle ve duruşlarıyla anlamlandıran kadınları selamlıyoruz” dedi. Basın açıklaması ardından üniversiteli kadınların hazırladığı dans ekibinin dans gösterisi ve barış güvercinlerini bırakmaları sonucunda bitti.  

ALTINOLUK’TA YÜRÜYÜŞ

Balıkesir Altınoluk Demokrasi Platformuna bağlı kadınlar, İsmetpaşa Meydanı’nda toplanarak Altınoluk Meydanı’na kadar yürüyüş yaptılar. Meydanda bir basın açıklaması yapan kadınlara belediye yemek dağıttı. Kadınlar akşam saatlerinde Ayhan Şahenk Kültür Merkezinde yaptıkları şenlikle 8 Martı kutladılar. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

IMF gelişen ekonomilerde ‘ısınma’ gördü

SONRAKİ HABER

Mısır'da kum fırtınası 5 can aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa