09 Mart 2005 22:00

Teşviğe IMF ayarı

Hükümetin Teşvik Yasası ısrarı geri tepti. IMF'nin stand-by şartlarından biri olan Teşvik Yasası'nda il sayısı değiştirilmeyecek, ancak teşvik kapsamında düzenlemeler yapılacak. Bakan Ali Babacan, niyet mektubunun nisan ayının ilk yarısında imzalanacağını bildirdi.

Paylaş
Başta Maliye Bakanı Kemal Unakıtan olmak üzere hükümetin Teşvik Yasası ısrarı IMF'nin devreye girmesiyle geri tepti. Yasa alt komisyonda beklerken, Devlet Bakanı Ali Babacan Teşvik Yasası'nın IMF ile stand-by anlaşmasının imzalanması için önkoşullardan biri olduğunu söyledi. Babacan ayrıca yasada teşvik alacak olan illerin sayısının değiştirilmeyeceğini, ancak kapsamında düzenlemeler yapılacağını açıkladı. Böylelikle yasa içeriği değiştirilerek çıkarılabilecek. NTV'nin sorularını yanıtlayan Babacan, IMF ile niyet mektubunun nisan ayının ilk yarısında imzalanacağını belirtti. Babacan, yapısal reform sürecinin sorunsuz devam ettiğini ileri sürerken, Bankacılık Yasası'nın Meclis'e sevk edilmesinin stand-by düzenlemesi için yeterli olduğunu söyledi. IMF ile iplerin gerilmesine neden olan teşvik verilecek il sayısının 36'dan 49'a çıkarılmasını öngören yasa ile ilgili eleştirileri değerlendiren Babacan, tasarının kısa sürede son haline geleceğini iddia etti. IMF'nin üzerinde durduğu bütçeye yük getirmesi konusunda da önlem alınacağını söyleyen Babacan, teşvik için yeni zamların yapılacağının da habercisi oldu. Babacan, ''teşvik verilecek illerin 49'a çıkarılması kesin, bundan dönüş yok. Bu 48 de olmaz 50 de olmaz. 49 ildeki eski-yeni tesislere verilecek teşviğin detaylarını, şartlarını tartışıyoruz'' dedi. Bizim reformlarımız! Bakan Ali Babacan, IMF'nin bütçe hedeflerinden sapılmamasını istediğini hatırlatarak, "IMF'nin zoruyla çıkan reform yok, bunlar bizim de istediğimiz reformlar. Stand-by düzenlemesi çerçevesinde neyin ne zaman ele alınacağı belli oluyor" dedi. Reformların daha önce planlandığı gibi devam ettiğini kaydeden Babacan, "Üzerinde çalıştığımız yapısal reformlar birbirinden zor. Bunların tartışılması doğal ama zaman alıyor" şeklinde konuştu.


CARİ AÇIK SORUNU Devlet Bakanı Babacan, 2004'te 15.6 milyar dolarla hedeflerin üzerine çıkan cari açığın, bu yıl hedeflenenin altında kalacağını savundu. Hükümet, 2005'in tamamında cari açığın 11.1 milyar dolara ulaşmasını hedeflemişti. Türk ekonomisinin tarihinde olmadığı kadar güçlü konumda olduğunu iddia eden Babacan, "Hangi veriye bakarsanız bakın durum böyle. Türkiye köklü değişim yaşayan bir ülke. 2004'te beklenenin üzerinde büyümenin getirdiği cari açık söz konusu. Makine ithalatından kaynaklanan cari açıktan korkmuyoruz" dedi. Devlet Bakanı Ali Babacan, kısa vadeli faiz indiriminin piyasa beklentileri çerçevesinde gerçekleştiğine işaret ederken, enflasyonla mücadele paralelinde faizlerin daha da gerileyebileceğine değindi.

ÖNCEKİ HABER

Ukrayna AB için nabız yokluyor

SONRAKİ HABER

Cinsel istismar sanığı öğretmen, yargılama bitmeden göreve başlamış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa