07 Mart 2005 22:00

SEKA'ya müdahale
   Türkiye'ye müdahaledir

Emek Platformu Başkanlar Kurulu, "SEKA'ya müdahalenin Emek Platformu'na müdahale olacağını" açıkladı. Platform Dönem Sözcüsü TTB İkinci Başkanı Metin Bakkalcı, "Eğer SEKA'ya bir müdahale olursa, bu ülkenin vicdanı mutlaka isyan eder. Örgütle de örgütsüz de eder" dedi.

Paylaş
Emek Platformu Başkanlar Kurulu olağanüstü toplanarak, SEKA başta olmak üzere emeğe yönelik saldırıları ve TTB'nin sözcülüğündeki iki aylık sürecin programını görüştü. İki saat kadar süren toplantıda "SEKA'ya müdahalenin Emek Platformu'na müdahale" anlamına geleceği belirtilerek, Irak'ın işgal edilmesinin yıldönümünde savaş karşıtı eylemler yapılması kararlaştırıldı. Toplantıda Kamu-Sen ve Hak-İş dışında diğer tüm örgütler yer aldı. Hak-İş toplantının son bölümüne bir uzman gönderdi. Toplantı öncesi açıklama yapan Platform Dönem Sözcüsü, TTB 2'nci Başkanı Metin Bakkalcı, Türkiye'nin olağanüstü bir dönem yaşadığını, her yandan çığlıklar yükseldiğini, bu çığlıklardan birinin de SEKA olduğunu belirtti. Bakkalcı, "SEKA 750 kişinin bir iş meselesi değildir. SEKA bir Kocaeli'dir. SEKA bir Marmara'dır, bir Türkiye'dir" dedi. Eğer SEKA'ya müdahale olursa, bu ülkenin vicdanının isyan edeceğini söyleyen Bakkalcı, "Bu ülkede bu vicdan var. Bu vicdan, bu haykırışı mutlak dillendirir. SEKA'ya müdahale Türkiye'ye müdahale anlamına gelir" diye konuştu. Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç da işyerini terk etmeme eylemine yönelik hükümetten bir baskı gelip gelmediği yönündeki bir soruyu "yok" diye yanıtlarken, SEKA'ya müdahale olması durumunda Başkanlar Kurulu'nun yönetime yetki verdiğini söyledi.

Irak'ın işgali protesto edilecek İki saat kadar süren toplantı sonunda SEKA'nın kapatılma kararının geri alınması için girişimlerde bulunulması kararlaştırıldı. Ayrıca "SEKA'ya müdahale Emek Platformu'na yapılmış bir müdahale olacak ve platform gerekli müdahaleyi yapacak" denilen toplantıda, Irak'ın işgalinin yıldönümü olan 19 Mart'ta savaş karşıtı eylemler yapılması da kararlaştırıldı. Başta İstanbul Kadıköy olmak üzere mitinglerle Irak'ın işgalini protesto edecek olan platform, sosyal hayatın bütünüyle tahribi anlamına gelecek sosyal güvenlik, özelleştirme başta olmak üzere her alandaki girişimlere karşı "İnsanca yaşanacak bir Türkiye" isteyecek.

Danışma Platformu önerisi Sonuç bildirgesinde, "Ülkemizde değerli birikimlere sahip olan ve toplumun vicdanını temsil eden örgütler olarak dönemin ihtiyaçlarına denk düşecek bir şekilde ortak çalışmalarımızın daha da etkinleştirilmesi için 'özel bir çalışma'nın başlatılması" kararına işaret edilirken, edindiğimiz bilgilere göre bu, Emek Platformu yerine "Dayanışma Platformu"nun oluşturulması olacak. Öneri, "daha geniş kapsamlı olacağı" iddiası ile Türk-İş Başkanı Salih Kılıç'tan gelirken, önümüzdeki günlerde yapılacak bir toplantıda bu konu ve platformun yapısı yeniden gözden geçirilecek. Söz konusu toplantıda iki aylık döneme ilişkin programın da belirlenmesi bekleniyor.

ÖNCEKİ HABER

Kapusuz: Sezer ile aynı düşünmüyoruz

SONRAKİ HABER

Kızıltepe JİTEM davasında mütalaa istendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa