08 Mart 2005 03:00

Moldova'da Amerikancılar kazandı

Moldova'da pazar günü yapılan seçimleri, iktidardaki Batı yanlısı "Komünist Parti" kazandı.

Paylaş
Moldova'da pazar günü yapılan seçimleri, iktidardaki Batı yanlısı "Komünist Parti" kazandı. Ukrayna ve Gürcistan'da Avrupa Birliği ve ABD destekli güçlerin, 'gül ve kadife' tarzı darbelerle iktidara gelmesinin ardından Rusya, Moldova seçimleri ile müttefiklerinden birini daha kaybetti. Rusya etrafındaki Batı kuşatmasına yeni bir halka eklenirken, muhalefet gösterilere hazırlanıyor.

Yeterli çoğunluk sağlanamadı Resmi olmayan sonuçlara göre; 2001 seçimlerinde Rusya yanlısı bir politika izleyerek yüzde 50 oy oranı ile iktidara gelen Devlet Başkanı Voronin'in Komünist Partisi, bu kez oy kaybederek yüzde 46 oy aldı. Parti mecliste çoğunluğu kazanmasına rağmen, Voronin'i yeniden devlet başkanı seçmek için gerekli sandalye sayısını sağlayamadı. 56 sandalye alacağı tahmin edilen Komünist Parti, devlet başkanını seçebilmek için 5 sandalyeye daha ihtiyaç duyuyor. Seçimlerde, Demokratik Moldova Bloğu yüzde 28, Hıristiyan Demokratik Partisi de yüzde 10 oy aldı. Bu sonuçlara göre, seçimlere katılan 15 partiden 3'ü, parlamentoya girebilecek. Seçim öncesinde artan Rusya ve Moldova arasındaki gerginliğin ise seçimlerin ardından da süreceği belirtiliyor. Geçen ay 21 Rus, ajan oldukları gerekçesi ile Moldova'dan sınırdışı edilmiş, Rusya da 21 Moldovyalıyı sınırdışı ederek ambargoyu gündeme getirmişti.

Gözlemcilere engel Moldova'ya seçimleri izlemek için giden 46 Beyaz Rusyalı ise sınırdışı edildi. Bunun yanı sıra 100 Rus gözemci de izinleri olmadığı gerekçesi ile ülkeye sokulmadı. Moldova polisinin Rus gözlemcileri gözaltına aldığı ve gözlemcilerin de açlık grevi yaptıkları belirtildi. Yetkililer, bu kişilerin üzerlerinde görevlerini belirten belgeler olmadığını iddia ediyorlar. Ancak gözlemcilerin ülkeye girişinin sözlü olarak yapılan anlaşma ile kararlaştırıldığı, bu yüzden de belgelerinin olmamasının normal olduğu belirtildi. Ayrıca, aynı durumdaki Ukraynalı gözlemcilerin ülkeye girmesine izin verildiğine de dikkat çekildi.

ÖNCEKİ HABER

Roma'da hüzünlü tören

SONRAKİ HABER

Küçükçekmece'de çocuk istismarı: 5 yaşındaki çocuk yoğun bakımda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa