03 Mart 2005 03:00

En anti-Amerikancı Türkiye

Bush yönetimi Türkiye'deki anti-Amerikancılık'tan bir hayli öfke duyuyor. Ancak her yapılan anket, Türkiye halkının Amerikan karşıtlığının da giderek arttığını ortaya koyuyor.

Paylaş
Bush hükümeti, Türkiye'deki Amerikan karşıtlığından büyük rahatsızlık duyuyor ve bu konuda hükümetin kamuoyu oluşturmasını istiyor. Ancak bu çabalara rağmen Türkiye halkının Amerika'ya olan tepkisi her geçen gün daha da artıyor. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun anketine göre en anti-Amerikancı ülke Türkiye. AB Komisyonu'nun anketi Eurobarometer'in sonuçları, Türkiye'de Amerika'ya karşı duyulan öfkenin bir göstergesi oldu. AB Komisyonu çeşitli ülkelerde Amerikan politikalarına bakışı gösteren bir araştırma yaptı. 2 Ekim ile 8 Kasım 2004 tarihleri arasında yapılan araştırma, Avrupa halkları arasında ABD'ye en çok tepki duyan ülkenin Türkiye olduğunu ortaya koydu.

İkinci Rumlar Avrupa Birliği'nin (AB) 25 üye ülkesi, 4 aday ülke ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapılan araştırmaya göre, AB genelinde ABD'nin "dünya barışı adına pozitif bir rolü" olduğunu düşünenler yüzde 22 iken, Türkiye'de bu oran yüzde 13'te kaldı. Türkiye ile birlikte ABD'ye en çok tepki duyan ülke Güney Kıbrıs oldu. ABD'nin terörle mücadeledeki rolünü olumlu bulanların oranı AB genelinde yüzde 39 seviyesinde iken bu oran Güney Kıbrıs'ta yüzde 10, Türkiye'de ise yüzde 12 çıktı.

Öfke artıyor AB'nin anketi, daha önce yapılan anketlerde çıkan Amerikan karşıtlığı oranının arttığını da ortaya koydu. BBC World'un geçtiğimiz ocak ayındaki anketinde, Türkiye'deki katılımcıların yüzde 82'si Bush'un yeniden seçilmesinin uluslararası güvenlik için tehlikeli olduğu yönünde görüş bildirmişlerdi. 21 ülkeden 21 bin 953 kişinin oy kullandığı ankette, katılımcıların yüzde 58'i, Bush'un yeniden başkan seçilmesiyle dünyanın daha tehlikeli bir yer haline geldiğini söylemişti. Katılımcıların yüzde 47'si ise, ABD'nin dünyadaki imajının gittikçe daha kötüye gittiğini belirtmişti. ABD'nin imajının kötü olduğu ülkeler arasında geleneksel müttefikleri Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve komşuları Kanada ile Meksika da bulunuyordu.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Foklar ve şiir

SONRAKİ HABER

"Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa