Öldüren sığınma politikası

"Irkçılığa Karşı İnisiyatif" tarafından Berlin'de açıklanan rapor Almanya'nın sığınma politikasını bir kez daha gündeme getirdi. Rapora göre, 1993'ten bu yana toplam 161 sığınmacı Almanya yolunda ya da Almanya sınırlarında yaşamını yitirdi.

Almanya'nın sığınma politikası her geçen yıl biraz daha fazla insanın ölümüne yol açıyor. Sığınmacılara yardım kuruluşları tarafından hazırlanan raporlarda, sınırdışılardan ötürü yaşamını kaybedenlerin sayısı artıyor. "Almanya'nın sığınma politikası ve ölümcül etkileri" başlığıyla "Irkçılığa Karşı İnisiyatif" tarafından Berlin'de açıklanan raporda, 1993'ten bu yana devlet ya da devlet dışı politikalardan ötürü yaşamını yitirenlerin durumu incelendi.

161 kişi Almanya'ya varmadan öldü Rapora göre 1993 yılından beri, toplam 161 sığınmacı Almanya yolunda ya da Almanya sınırlarında yaşamını yitirmiş. Aynı verilere göre geçen yıl 9 sığınmacı öldü. 1993'ten beri toplam 421 kişi ise ağır yaralandı. Geçen yıl sınırdışı korkusuyla beş kişi hayatına son verirken, bu sayı 1993'ten bu yana 125 olarak saptandı. 12 yıl içinde 575 sığınmacı ise intihar girişiminde bulundu. Geçen yıl 56 kişi intihar girişiminde bulundu. "Irkçılığa Karşı İnisiyatif"in raporuna göre, Almanya'da resmi politika ve ırkçı saldırılardan ötürü yaşamını yitirenler de hızla artmış. Son 12 yıl içinde 67 sığınmacı devletin baskısından ya da ırkçı saldırılardan ötürü hayatını kaybederken, 700 kişi de yaralanmış. 2004'te de bir kişi ölürken 59 kişi yaralanmış. Aynı yıl içerisinde sınırdışı edilirken 5 kişi yaşamını yitirmiş, 262 kişi de yaralanmış. Raporda, sınırdışı edilen sığınmacıların ülkelerinde işkence gördüklerine de dikkat çekiliyor. Başta Afrika ülkeleri olmak üzere birçok yere gönderilen sığınmacıların yerel güvenlik güçlerinin işkencesine maruz kaldığı vurgulandı. Raporda, Türkiye'ye gönderilen bir sığınmacının günlerce işkence gördüğü, sonra mahkeme tarafından 36 yıl hapis cezasına çarptırılması buna örnek olarak gösterildi.

Sığınmacı azaldı Almanya'nın bu sert sığınma politikası, sığınmacı olarak gelenlerin sayısında da etkisini gösteriyor. 1993'te 322 bin olan sığınmacı sayısı, 2003'te 50 bine kadar düştü. Bununla birlikte sığınma başvuruları da azaldı. Geçen yıl ülkede bulunan sığınmacıların sadece 960'ının (yüzde 1.5) başvurusu kabul edildi. Raporu hazırlayan uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, hükümete sığınmacılar politikasını yeniden gözden geçirmesi çağrısı yapıldı. Rakamların, somut durumu gösterdiğini ifade eden uzmanlar, soruna çözüm getirilmesini istediler.

www.evrensel.net