22 Şubat 2005 03:00

Acıların dili yoktur

Bir dönemin karanlık yüzü olarak anılan, gözaltında kayıplar, faili meçhul cinayetler ve yargısız infazları konu edinen, Feyzullah Yıldırım ve Mehmet Hatman tarafından hazırlanan "4653..." isimli belgesel filmin galası Diyarbakır'da yapıldı.

Paylaş
Bir dönemin karanlık yüzü olarak anılan, gözaltında kayıplar, faili meçhul cinayetler ve yargısız infazları konu edinen, Feyzullah Yıldırım ve Mehmet Hatman tarafından hazırlanan "4653..." isimli belgesel filmin galası Diyarbakır'da yapıldı.

Bir dönemin karanlık yüzü Bağlar Belediyesi Konferans Salonu'nda yapılan galaya, DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, DEP eski Milletvekili Selim Sadak ve Yazar Orhan Miroğlu'nun yanı sıra kayıp yakınları ile DEHAP ve EMEP Diyarbakır il yöneticileri ve çok sayıda kitle örgütü temsilcisi katıldı. Belgesel gösterimi öncesinde, kısa bir konuşma yapan Mehmet Hatman, gözaltında kayıpların ve infazların Türkiye'nin kanayan yarası olduğunu ifade ederek, bu belgesel hem bir dönemde yaşananları hatırlatmak hem de yaşananların sorgulanmasına yönelik olduğunu dile getirdi. Belgeseli iki yılda hazırladıklarını belirten Hatman, yaptıkları işin ağırlığını bildiklerini dolayısıyla en sade en dolaysız bir şekilde belgeseli hazırlamaya özen gösterdiklerini ifade etti. Feyzullah Yıldırım ise, fazla söyleyeceği bir şeyinin olmadığını kendilerinin bir döneme kayıp üzerinden ayna tutmaya çalıştıklarını belirtti. Yoğun bir ilginin olduğu belgesel film, 1991 ile 2003 yılları arasında faili meçhul cinayetlere kurban giden ve gözaltında kaybolan insanların yakınlarının ve tanıklarının anlatımlarından haraketle hazırlanmış.

Kayıp yakınları konuşuyor Yer yer canlandırmalara da yer veren 70 dakikalık belgesel film, Musa Anter, Vedat Aydın, Hasan Ocak'ın yanı sıra Cumartesi Anneleri'nin etkinliklerini de içeren belgesel film, JİTEM elemanı Abdulkadir Aygan'ın katıldığı infazları ve faili meçhul cinayetleri nasıl işlediğinin anlatıldığı söyleşilerle desteklenmiş. Gösterimin ardından düzenlenen kokteyl ve "kayıp yakınları konuşuyor" başlıklı söyleşiyle etkinlik devam ettti. İHD Genel Başkan Yardımcısı Reyhan Yalçındağ'ın yönettiği söyleşiye JİTEM tetikçisi Abdulkadir Aygan'ın, JİTEM tarafından kaçırılıp öldürüldükten sonra Silopi'de gömdüklerini söylediği Murat Aslan'ın babası İzzettin Aslan, Vedat Aydın'ın eşi Şükran Aydın ve Musa Anter'in oğlu Dicle Anter katıldı. Söyleşide tanıklık ettikleri kadarıyla kayıp sürecini anlatan katılımcılar, bir daha böylesi günleri yaşamak istemediklerini belirtti. Sorumluların yargılanması gerektiğine dikkat çekilen söyleşide, Reyhan Yalçındağ, "derin acıların dili yoktur. Acılarımıza ne kadar çok sahip çıkarsak o kadar onurlu bir gelecek bırakabiliriz yarına" şeklinde konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Yasadışı uygulamalar diz boyu

SONRAKİ HABER

Hakkari'de kurtların saldırısı sonucu 83 keçi ve koyun öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa