KARTAL SANAT TİYATROSU
   YIKILDI!

Kartal Sanat Tiyatrosu'nda geçen hafta gerçekleştirilen "boşaltma"nın ardından, yıkım önceki gün başladı. Verdiği bütün hukuk mücadelesine ve mülki amirliklere yaptığı başvurulara rağmen sonuç alamayan tiyatro, sonunda Kartal'da yersiz bırakıldı.

Kartal Sanat Tiyatrosu'nda geçen hafta gerçekleştirilen "boşaltma"nın ardından, yıkım önceki gün başladı. Verdiği bütün hukuk mücadelesine ve mülki amirliklere yaptığı başvurulara rağmen sonuç alamayan tiyatro, sonunda Kartal'da yersiz bırakıldı Hukuksal olarak da mücadelelerini sürdüreceklerini belirten Kartal Sanat Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Nihat Nadi Ülger, "Bizi yersiz koyanların peşini bırakmayacağız. Yaptıkları işin hukukla bağdaşmadığını göstereceğiz onlara" dedi. Yıkımın gerçekleştirildiği okul binası önünde beklemeyi sürdüren Kartal Sanat Tiyatrosu oyuncu ve yöneticileri, 2001 yılından beri oyunlar sahneye koydukları tiyatronun yıkılışını üzgün gözlerle izlediler.

Tiyatromuz haklı Tiyatronun içinde bulunduğu okul binasının 1999 Marmara depreminde hasar gördüğü gerekçesiyle yıkım kararının alındığını belirten Ülger, binanın var olduğu iddia edilen bu hasara rağmen, yıllarca okul olarak kullanılmasının ne manaya geldiğini yetkililere sormak istediğini belirtti. Ülger, "Biz daha içindeyken vinçlerle gelip tepemize bindiler, oyunlar oynanırken elektriği, suyu kestiler, hangi güvenlik sorunu böyle yaklaşmayı gerektirir?" dedi. Belediyede, valilikte, kaymakamlıkta pek çok girişimde bulunduklarını da belirten Ülger, "Sonuçta bize Kartal'da tiyatro yapacağımız bir yer göstermedikleri gibi, bir sürü masraf ederek sezona hazırlandığınmız tiyatromuzu da yok ettiler. Emeğimiz, çalışmalarımız mahvoldu" dedi.

Dayanışma sürüyor Kartal'da kendileriyle dayanışma içinde olan insanların azımsanmayacak sayıda olduğunu da söyleyen Ülger, bazı küçük atölyelerde oyun provaları ve derslerin devam ettiğini vurguladı. Küçük de olsa bir sahne kurduklarını ifade eden Ülger, "Bunlar Kartal Sanat Tiyatrosu'nu yıldırmayacak, onların yakasını bırakmayacağımız gibi Kartal'da tiyatro yapmaya devam edeceğiz. Çünkü burada tiyatro sadece bir bina sorunu değil, biz insanların kafasına, yüreğine bu tiyatro tohumunu ektik ve bu yeşerip gelişecek. Onlar sanmasınlar ki artık burada tiyatro bitmiştir" dedi. En son Metin Balay'ın yazdığı "Hayatımız Köşe Başı" isimli oyunun provalarını yapan tiyatro, önümüzdeki günlerde bu oyunun çalışmalarına yeniden başlayacak. Kartallıların ilgi gösterdiği çocuk oyunlarını da çeşitli yerlerde sahnelemeye devam edecek olan Kartal Sanat Tiyatrosu'nun, "Çöplük" isimli oyunu sahnelerken elektrik ve suları kesilmişti. Her 27 Mart'ta... Tiyatrocular bundan sonra her 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde Kartal Sanat Tiyatrosu'nun yıkılan binası önüne gelerek çelenk bırakacak ve sokak oyunları sergileyecek. Bu tutumun, gelenekselleştirilerek sürdürülmesi planlanıyor.

www.evrensel.net